რუსეთმა აფხაზეთის ე.წ. საარჩევნო უბანზე თავდასხმის შემდეგ ტერორიზმის მუხლით საქმე აღძრა
ტექსტს კითხულობს AI ასისტენტი
რუსულ სამთავრობო-პროპაგანდისტულ მედია РИА Новости-ს ცნობით, ოკუპირებული აფხაზეთის ერთ-ერთ ე.წ. საარჩევნო უბანზე შეიარაღებული თავდასხმის შემდეგ რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა სისხლის სამართლის საქმე რამდენიმე მუხლით, მათ შორის ტერორიზმის მუხლით, აღძრა.
ამის შესახებ განცხადება რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა, სვეტლანა პეტრენკომ გააკეთა.
"გამოძიების კომიტეტმა რუსეთის მოქალაქეების, რომლებიც ასევე აფხაზეთის მოქალაქეობას ფლობენ, წინააღმდეგ ჩადენილი სამართალდარღვევებისა და დანაშაულების ფაქტებზე სისხლის სამართლის საქმეები რამდენიმე მუხლით, მათ შორის ტერორიზმის მუხლით, აღძრა" - თქვა პეტრენკომ.
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის წარმომადგენლის რწმუნებით, ოკუპირებულ აფხაზეთში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურისა და შემდგომი ხმების დათვლის პროცესის დროს "ახალი თავდასხმები მოხდა რუსეთის მოქალაქეებზე".
"დაფიქსირებულია სიცოცხლისთვის საფრთხის შექმნისა და ხმის მიცემის პროცესისთვის ხელის შეშლის რამდენიმე ფაქტი — კერძოდ, საარჩევნო ურნების დაზიანების გზით. ერთ-ერთ შემთხვევაში სამართალდამცავების მიმართულებით ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან ცეცხლი გაიხსნა" - ამბობს რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის წარმომადგენელი.
მისი თქმით, თავდამსხმელთა ნაწილი დაკავებულია, ხოლო ერთ-ერთი მათგანის ვინაობა დადგენილია. თავმდასხმელის სახელუ ნურიკ სმირია. რუსეთის საგამოძიებუო კომიტეტის ინფორმაციით, ის "აფხაზური ძალოვანების საპასუხო ცეცხლის შედეგად დაიჭრა" და ამჟამად საავადმყოფოშია გადაყვანილი. პეტრენკოს თქმით, დანაშაულში მონაწილე სხვა პირების იდენტიფიცირების პროცესი გრძელდება.