2026-02-22 11:46:27, 373 ნახვა
რუსეთის მიერ უკრაინის მასშტაბური დაბომბვის შემდეგ პოლონეთმა საჰაერო ძალები ააფრინა
რუსეთის სტრატეგიული ავიაციის აქტივობისა და უკრაინის ტერიტორიაზე განხორციელებული დარტყმების გამო, პოლონეთმა 22 თებერვლის დილით საჰაერო ძალები ააფრინა. ამის შესახებ ინფორმაციას პოლონეთის შეიარაღებული ძალების ოპერატიული სარდლობა ავრცელებს. ანგარიშის თანახმად, არსებული პროცედურების შესაბამისად, საჭირო ძალები და საშუალებები განლაგდა. აფრენაში აიყვანეს გამანადგურებელი თვითმფრინავების წყვილი და ადრეული შეტყობინების თვითმფრინავები, ხოლო ხმელეთზე განლაგებული საჰაერო თავდაცვისა და რადარის დაზვერვის სისტემები მაღალ მზადყოფნაში გადაიყვანეს. სამხედროების ცნობით, ეს ზომები პრევენციული ხასიათისა იყო და პოლონეთის საჰაერო სივრცის დაცვაზე იყო ორიენტირებული. პოლონეთის ცაზე სამხედრო ავიაციის აქტივობა ამჟამად შეწყვეტილია. ხმელეთზე განლაგებული თავდაცვის სისტემები სტანდარტულ ფუნქციონირებას დაუბრუნდა. ოპერაციული სარდლობის ოფიციალური მონაცემებით, პოლონეთის საჰაერო სივრცის დარღვევები არ დაფიქსირებულა. 22 თებერვლის დილით, უკრაინის მასშტაბით საჰაერო თავდასხმის განგაში გამოცხადდა რუსული „მიგ-31კ“-ის აფრენის, ასევე სამხრეთიდან და ჩრდილოეთიდან ბალისტიკური რაკეტების, ასევე რუსული დრონების საფრთხის გამო. შედეგად, კიევის გარეუბნიდან ქალი და ბავშვი დაშავდნენ.