2026-02-20 14:43:15, 313 ნახვა
კონსტანტინე კოკაია უარს ამბობს პროკურატურის მიერ შეთავაზებულ საპროცესო შეთანხმებაზე
TV პირველის ინფორმაციით, პრეზიდენტის სასახლის ღობის საქმეზე ბრალდებულმა, კონსტანტინე კოკაიამ ციხიდან წერილი გამოაგზავნა. კოკაია წერს, რომ პროკურატურა მას საპროცესო შეთანხმების გაფორმებას სთავაზობს. მისივე თქმით, ის უარს აცხადებს პროკურატურის შეთავაზებაზე.
კონსტანტინე კოკაია წერილში განმარტავს, რომ ბრალდების მხარე მას აღიარების სანაცვლოდ ერთი წლის მოხდის შემდეგ ერთ წლიანი პირობითით გათავისუფლებას სთავაზობს, რასაც ის არ დასთანხმდება.
"როგორც ჩემთვის ცნობილია, ბრალდების მხარე მთავაზობს საპროცესო შეთანხმებას შემდეგი პირობებით - ერთი წელი ციხე, ერთი წელი პირობითი. არ ჩამიდენია არანაირი დანაშაული, თავს არ ვთვლი დამნაშავედ, დარწმუნებული ვარ, რომ სამართლიანი სასამართლო გამამართლებს. რაიმე სახის კანონი არ დამირღვევია და ჩემი მხრიდან ძალადობას ადგილი არ ჰქონია. ვთვლი, რომ ვარ პოლიტპატიმარი, რეჟიმის პირდაპირი დაკვეთაა ჩემი პატიმრობაში ყოფნა, დანაშაული არ ჩამიდენია და მთავაზობენ საპროცესო შეთანხმებას, მაშინ როდესაც არაფერი დამიშავებია.
ვარ 75 წლის 5 შუნტით და ოთხი სტენდით. მაქვს უმძიმესი ქრონიკული გულსისხლძარაღვთა დაავადება და არც სასამართლო და არც პროკურატურა არც ერთჯერზე არ დაინტერესებულან ჩემი ჯანმრთელობის მდგომარეობით. ამ პირობებში მამყოფებენ ციხეში. ჩემი პოზიცია, საპროცესო შეთანხმებასთან დაკავშირებით, უცვლელია. დაკავების დღიდან დღემდე უარს ვამბობ საპროცესო შეთანხმებაზე და არ ვაპირებ იმის დაბრალებას, რაც არ ჩამიდენია. დარწმუნებული ვარ, რომ ამ სასამართლოს პირობებში ვერ ვიპოვი საკუთარ სიმართლეს, მაგრამ მიუხედავად ამისა, მინდა, რომ ვიყო მართალი საკუთარ თავთან, ჩემს ოჯახთან და ქვეყანასთან. სწორედ ეს არის ჩემი გადაწყვეტილების მთავარი მოტივი", - წერია წერილში.
2025 წლის 9 ოქტომბერს ოცნების პროკურატურამ კონსტანტინე კოკაიას  4 ოქტომბრის პრეზიდენტის სასახლის ღობის საქმეზე ბრალდება წარუდგინა.
მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-222-ე მუხლის მე-2 ნაწილის “ა“ ქვეპუნქტით წარედგინა, რაც სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდების და ბლოკირების მცდელობას გულისხმობს ჩადენილს ჯგუფურად. მას ბრალდება სსსკ-ის 225-ე მუხლის მეორე ნაწილით აქვს წარდგენილი, რაც ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას გულისხმობს. ბრალდება სასჯელის სახედ და ზომად 6 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.