2026-02-18 16:42:07, 266 ნახვა
„მნიშვნელოვანი პროგრესი არ არის“ -ჟენევაში რუსეთ-უკრაინის მოლაპარაკებები უშედეგოდ დასრულდა
რუსეთსა და უკრაინას შორის ჟენევაში 17 და 18 თებერვალს აშშ-ის შუამავლობით გამართულმა ახალმა შეხვედრამ მნიშვნელოვანი პროგრესი ვერ გამოიღო.
ოთხშაბათს გამართული მოლაპარაკებების მეორე რაუნდი წინა რაუნდთან შედარებით სამჯერ უფრო მოკლე იყო - ექვსის ნაცვლად ორი საათი. მათი დასრულების შემდეგ, რუსეთის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ვლადიმერ მედინსკიმ, დიალოგი „რთულად“ გამოაცხადა. მედინსკის პრესკონფერენცია მხოლოდ რამდენიმე წუთს გაგრძელდა და მან თითქმის ყველა კითხვა უგულებელყო.
შეხვედრაზე აღმოსავლეთ უკრაინისა და „ინფრასტრუქტურის“ საკითხები განიხილეს, განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, რომელიც აშკარად დონბასის ბედსა და ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურზე მიანიშნებდა. „მხარეთა პოზიციები განსხვავებული რჩება და ჯერ არ არის მნიშვნელოვანი პროგრესი“, - ციტირებს UNIAN ზელენსკის.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, მოლაპარაკებების სამხედრო ნაწილი „კონსტრუქციული“ იყო. „მხარეები ზოგადად ხვდებიან, თუ როგორ შეიძლება ორგანიზებული იყოს ცეცხლის შეწყვეტისა და ომის მონიტორინგი პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში“, - თქვა მან. ზელენსკის თქმით, ზედამხედველობაში „აუცილებლად ჩაერთვება აშშ“, რაც „დადებითი სიგნალია“.
ჟენევის მოლაპარაკებები წინა დღეს, პირველი რაუნდის დროს, მედინსკის გამოჩენისა და მის მიერ გამოთქმული პოზიციების გამო შეჩერდა, განუცხადეს Axios-ს სიტუაციის მცოდნე წყაროებმა. 2022 წელს კიევთან პირველივე მოლაპარაკებების დროს მედინსკი რუსეთის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა და მაშინ მისი როლი ნებისმიერი სერიოზული დისკუსიის ხელის შეშლა იყო, აღნიშნავს დანიელ შელიგოვსკი, პოლონეთის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტის აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ხელმძღვანელი.
ის ფაქტი, რომ პუტინმა მედინსკი მოლაპარაკებებზე დააბრუნა, მიუთითებს, რომ „კრემლის მოხუც კაცს კომპრომისზე წასვლა არ აქვს“, მიაჩნია შელიგოვსკი.