2026-02-18 14:11:05, 298 ნახვა
NYT: აშშ-მა რუსეთის ჩრდილოვანი ფლოტის დაკავებული გემის ქართველ კაპიტანს ბრალი წარუდგინა
New York Times- ის ინფორმაციით, 12 თებერვალს აშშ-მა ქართველ კაპიტანს, ავთანდილ კალანდაძეს, ბრალი ორ ფედერალურ საქმეზე წაუყენა. პირველი ბრალდების თანახმად, კალანდაძეს ტანკერზე გაიანას ყალბი დროშის გამოყენებაში ადანაშაულებენ- გემი ამ ქვეყანაში არ იყო რეგისტრირებული. ასევე, 20 დეკემბერს, კაპიტანი სანაპირო დაცვის ბრძანებას არ დაემორჩილა, რომლის მიხედვითაც, კაპიტანს აშშ-ს ძალებისთვის გემზე ასვლის ნებართვა უნდა მიეცა.
გაჩერების მაგივრად, ვენესუალასკენ მიმავალმა ტანკერმა გეზი ატლანტის ოკეანესკენ აიღო. გზაში, გემმა სახელი შეიცვალა და Bella 1 - ის ნაცვლად Marinera დაირქვა.
რუსეთის მთავრობამ აშშ-ს მოუწოდა, გემის დევნა შეეჩერებინა, თუმცა, 7 იანვარს, აშშ-ს მთავრობამ გემი გაერთიანებული სამეფოს საზღვართან გააჩერა და კაპიტანი კალანდაძე სხვა წევრებთან ერთად დააკავა.
შეგახსენებთ, რომ ტანკერის დაკავება განხორციელდა აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტისა (DOJ) და შიდა უსაფრთხოების დეპარტამენტის (DHS) მონაწილეობით, თავდაცვის დეპარტამენტთან კოორდინაციით. გემი აშშ-ის ფედერალური სასამართლოს მიერ გაცემული ორდერის საფუძველზე იქნა დაკავებული, მას შემდეგ, რაც მისი გადაადგილება აშშ-ის სანაპირო დაცვის ხომალდის - USCGC Munro-ს მიერ იყო შემჩნეული. აშშ-ის ხელისუფლების ინფორმაციით, Bella 1 2024 წლიდან აშშ-ის სანქციების ქვეშ იმყოფებოდა, რადგან იგი „ჩრდილოვანი ფლოტის“ ნაწილი იყო და უკანონოდ ახორციელებდა ნავთობის ტრანსპორტირებას სანქციების გვერდის ავლით.
ამ დროისთვის აშშ-მა ვენესუელური ნავთობით ვაჭრობისთვის კიდევ რვა გემი დააკავა. მათ, ასევე სანქციების გვერდით ავლით, ნავთობი ვენესუელადან, ირანიდან და რუსეთიდან გადაჰქონდა.