2026-02-18 14:34:30, 293 ნახვა
კობახიძე აღიარებს, რომ საქართველო ბევრ სფეროში სერიოზული მუშახელის დეფიციტის წინაშე დგას
ივანიშვილის მთავრობის პრემიერ-მინისტრმა პარლამენტში მიგრაციის შესახებ მოხსენებით გამოვიდა. ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ ქვეყანაში მიგრაცია რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორით განისაზღვრება. ერთ-ერთი მათგანია მუშახელის დეფიციტი. „უცხოელი მუშახელის გარეშე, რიგი პროექტები უნდა შეჩერებულიყო“, - განაცხადა კობახიძემ.
„რამ განაპირობა იმიგრაცია საქართველოში ზოგადად? არსებობს რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორი. პირველი, საქართველო ტურისტული ქვეყანაა და, ბუნებრივია, ასეთ პირობებში მიგრაციის მართვა განსაკუთრებულ გამოწვევებს ქმნის. თქვენ იცით, რომ განათლების სისტემაც ღიაა უცხოელებისთვის. დღეს საქართველოში 37 000 უცხოელი სტუდენტი სწავლობს.
მესამე მნიშვნელოვანი ფაქტორია მუშახელის მიგრაცია. საქართველო ბევრ სფეროში სერიოზული მუშახელის დეფიციტის წინაშე დგას და უცხოელი მუშახელის გარეშე, რიგი პროექტები უნდა შეჩერებულიყო, რადგან შესაბამის სექტორებში არ არის ხელმისაწვდომი ქართველი მუშახელი. ასეთი ინტერესი არ არსებობს. რა თქმა უნდა, არალეგალური მიგრაცია მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რომელიც განსაკუთრებულ ძალისხმევას მოითხოვს“, - განაცხადა კობახიძემ.
ამ ფაქტორებს შორის კობახიძემ ასევე დაასახელა ის ფაქტი, რომ 96 ქვეყნის მოქალაქეებს აქვთ უფლება, დარჩნენ საქართველოში ერთ წლამდე ვადით ბინადრობის ნებართვის გარეშე; უმეტეს შემთხვევაში, ეს ევროპული ქვეყნებია.
მინდა ვთქვა, რომ მიგრაციის დეპარტამენტმა გააძლიერა ძალისხმევა და დაახლოებით ერთ თვეში, ან არაუგვიანეს აპრილის თვეში, გვექნება განახლებული მონაცემები არალეგალური მიგრაციის შესახებ. წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში არალეგალური მიგრანტების რაოდენობა დაახლოებით 20 000-ია.
თუმცა, კიდევ ერთხელ მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ზუსტი მონაცემები დაახლოებით ორ თვეში გვექნება. 107 000 პლუს 20 000 უდრის სულ 127 000 ადამიანს. ამას დაუმატეთ დაახლოებით 125 000 უკრაინის მოქალაქე, რომლებიც საქართველოში ბინადრობის ნებართვის ან ავტორიზაციის გარეშე იმყოფებიან. ამ ციფრს დაახლოებით 100 000 მიგრანტი ტოვებს.
საიდან მოდის ეს მაჩვენებელი? 96 ქვეყნის მოქალაქეებს უფლება აქვთ, ერთ წლამდე დარჩნენ საქართველოში ბინადრობის ნებართვის გარეშე. „უმეტეს შემთხვევაში, ეს ევროპული ქვეყნებია. თითქმის ყველა ევროპული ქვეყანა, ერთი გამონაკლისის გარდა, სარგებლობს ამ პრივილეგიით საქართველოში. ეს ეხება არა მხოლოდ ევროკავშირის ქვეყნებს, არამედ ყველა ევროპულ ქვეყანას. ამ პრივილეგიით ასევე სარგებლობს ცენტრალური აზიის ყველა ქვეყანა და ე.წ. სპარსეთის ყურის ყველა ქვეყანა“, - განაცხადა კობახიძემ.