2025-03-27 18:34:02, 518 ნახვა
მაკრონი - თუ რუსეთი უკრაინას კვლავ დაესხმევა თავს, სამშიდობოები პასუხს გასცემენ
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა აღნიშნა, რომ შესაძლო ევროპულმა შეიარაღებულმა ძალებმა, რომლებიც საბოლოო სამშვიდობო შეთანხმების ფარგლებში, სავარაუდოდ, უკრაინაში გაიგზავნებიან, შესაძლოა, რუსეთის მხრიდან პოტენციურ თავდასხმას "უპასუხონ", თუ მოსკოვი მას წამოიწყებს. მაკრონმა ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან მოლაპარაკებების შემდეგ და პარიზში დაგეგმილი უკრაინის მხარდასაჭერად "მსურველთა კოალიციის" სამიტის წინ ისაუბრა. სამიტში 30-ზე მეტმა ქვეყანამ მიიღო მონაწილეობა. "თუ უკრაინის ტერიტორიაზე კვლავ განმეორდება ფართომასშტაბიანი აგრესია, ეს არმიები ფაქტობრივად თავად აღმოჩნდებიან თავდასხმის ქვეშ და ასეთ შემთხვევაში ამოქმედდება ჩვენი ჩართულობის ჩვეულებრივი ჩარჩო" - ამბობს მაკრონი. მან აღნიშნა, რომ ევროპული ძალები უკრაინის ფრონტის ხაზზე არ განთავსდებიან და "პირველივე დღეს რუსულ ძალებთან პირდაპირ ბრძოლაში არ ჩაერთვებიან". მისი თქმით, ეს იქნება ძალები, რომლებიც "რუსეთს ახალი თავდასხმისგან შეაკავებენ. ისინი დაიკავებენ მნიშვნელოვან ქალაქებსა და სტრატეგიულ ბაზებს, რაც მკაფიო მხარდაჭერას გამოხატავს ევროპის რამდენიმე მთავრობისა და მოკავშირეების მხრიდან". "ჩვენ არ ვიმყოფებით ფრონტის ხაზზე, არც საბრძოლველად მივდივართ — ჩვენ იქ ვიქნებით იმისათვის, რომ უზრუნველვყოთ მდგრადი და გრძელვადიანი მშვიდობა. ეს არის პაციფისტური, მშვიდობიანი მიდგომა. ერთადერთი, ვინც ასეთ შემთხვევაში კონფლიქტს ან საბრძოლო სიტუაციას გამოიწვევს, იქნებიან რუსები, თუკი კვლავ გადაწყვეტენ აგრესიის წამოწყებას" - თქვა საფრანგეთის პრეზიდენტმა.