2025-03-26 10:28:40, 1187 ნახვა
რუსეთმა ოკუპირებული აფხაზეთის ორი ჟურნალისტი უცხოეთის აგენტების სიაში შეიყვანა
![]() გამოცემა The Moscow Times-ის ინფორმაციით, რუსეთის იუსტიციის სამინისტრომ 21 მარტს ოკუპირებული აფხაზეთის ადგილობრივი მედიების ორი ჟურნალისტი "უცხოეთის აგენტების" სიაში შეიყვანა. აფხაზურ გაზეთ Нужная Газета მთავარ რედაქტორს, იზიდა ჭანიასა და ადგილობრივი ახალი ამბების სააგენტო "აიაშარას" მთავარ რედაქტორს, ნიზფა არშბას, რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილებებისა და პოლიტიკის შესახებ "ცრუ ინფორმაციის გავრცელებაში" დასდეს ბრალი. მანამდე, მარტის დასაწყისში, რუსეთმა ასევე "უცხოეთის აგენტად" გამოაცხადა გამოცემა Чегемская правда-ს და დამფუძნებელი ინალ ხაშიგი, რომელიც სიაში პირველი აფხაზი ჟურნალისტი იყო. 2024 წლის ნოემბერში ოკუპირებულ აფხაზეთში საპროტესტო აქციები დაიწყო, მომიტინგეები რუსეთთან გასაფორმებელი საინვესტიციო კანონსა და მისი შინაარსს აპროტესტებდნენ. 15 ნოემბერს, სოხუმში მომიტინგეები თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პარლამენტის შენობის ეზოში შეიჭრნენ და შენობას ალყა შემოარტყეს. აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. პარლამენტში ჩაიშალა სოხუმსა და მოსკოვს შორის საინვესტიციო ხელშეკრულების რატიფიცირების პროცესი. დე ფაქტო ოპოზიციამ ე.წ. სახელმწიფო შენობათა კომპლექსი დაიკავა. აქციის მონაწილეები ბჟანიას გადადგომას ითხოვდნენ. 19 ნოემბერს ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია გადადგა. მოგვიანებით ჩაინიშნა ვადამდელი არჩევნები. ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის, დიმიტრი მარშანის თქმით, 1-ელ მარტს გამართული ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში ბადრა გუნბამ ხმების 54.73% მიიღო, ხოლო ადგურ არძინბამ ხმების 41.54% დააგროვა.