2025-03-09 21:22:24, 992 ნახვა
„ავღანეთზე უარესი იქნება-: რესპუბლიკელები ტრამპს უკრაინას დახმარების განახლებისკენ მოუწოდებენ
შეერთებულმა შტატებმა უნდა განაახლოს უკრაინის სამხედრო დახმარება რაც შეიძლება მალე და შეინარჩუნოს იგი საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტამდე. იმის გამო, რომ უკრაინის დაცემას უფრო უარესი შედეგები მოჰყვება, ვიდრე 2021 წელს ავღანეთში პროდასავლური ხელისუფლების დაცემას. ამის შესახებ რესპუბლიკელმა სენატორმა ლინდსი გრემმა Fox News-თან ინტერვიუში განაცხადა. პოლიტიკოსმა გამოთქვა შეშფოთება უკრაინაში ამერიკული იარაღისა და დაზვერვის მიწოდების შეწყვეტის გამო ზელენსკის ტრამპთან დაპირისპირების შემდეგ. "თუ ჩვენ დავხურავთ უკრაინას, ეს იქნება ავღანეთზე უარესი. მე არ ვფიქრობ, რომ პრეზიდენტ ტრამპს ამის სურვილი აქვს. სანამ ჩვენ ცეცხლს არ შევწყვეტთ, მე მივცემ უკრაინას იმას, რაც მას სჭირდება დაზვერვისა და იარაღის თვალსაზრისით, რათა დაიცვას თავი", - თქვა გრეჰემმა. "მაგრამ უკრაინას მისთვის საჭირო იარაღის მიწოდების გარეშე, ეს მოლაპარაკებები უაზრო იქნება. კონფლიქტის მოგვარებაში დახმარება არ არსებობს, თუ უკრაინას არ ექნება დაზვერვა და რესურსები, რომ დაიცვას თავი, სანამ ბრძოლა გრძელდება. იმედი მაქვს, რომ მომავალ კვირას ჩვენ გვექნება მკაფიო ხედვა უკრაინისგან, როგორი უნდა იყოს ომის დასასრული და დავიწყებთ მუშაობას მის დასასრულებლად", - თქვა გრეჰემმა.