უკრაინას შესაძლოა რამდენიმე კვირაში ამოეწუროს პატრიოტის რაკეტები - CNN
ტექსტს კითხულობს AI ასისტენტი
აშშ-ს დახმარების შეწყვეტის შემთხვევაში, უკრაინას შესაძლოა მაისში ან ივნისში ამოეწუროს კრიტიკული საარტილერიო ჭურვები. და ამერიკული პატრიოტის საჰაერო თავდაცვის სისტემების რაკეტები შეიძლება ამოიწუროს კიდევ უფრო ადრე - რამდენიმე კვირაში. ამის შესახებ CNN უკრაინელ ოფიციალურ პირზე დაყრდნობით იუწყება. „ჩვენ ადაპტაციას მოვახდენთ, მაგრამ საკითხავია რამდენ ადამიანს და კიდევ რამდენ ტერიტორიას დავკარგავთ, სანამ ამას გავაკეთებთ“, - განუცხადა გამოცემას წყარომ. უპილოტო საფრენი აპარატების დამრტყმელი ოცეულის უფროსი სერჟანტის, იეგორ ფირსოვის თქმით, ყველა განადგურების 80%, ტანკიდან მტრის ბუნკერამდე, გამოწვეულია თვითმფრინავებით და, შესაბამისად, უკრაინას "გადარჩენის შანსი აქვს", მაგრამ მთავარი სისუსტე პატრიოტის საჰაერო თავდაცვის რაკეტებშია: ჩვენც კი, სამხედროებს, გვსურს, რომ ჩვენი ოჯახები, ჩვენი სახლის ფრონტი იყოს მაქსიმალურად დაცული, როცა ფრონტის ხაზზე ვმსახურობთ. 108-ე ცალკეული მექანიზებული ბატალიონის, ანუ „და ვინჩის მგლების“ მეთაური, სერგეი ფილიმონოვი დაეთანხმა, რომ ამერიკის მხარდაჭერა გადამწყვეტია უკრაინის ცის დასაცავად. უკრაინულმა წყარომ თქვა, რომ გადაწყვეტილება გავლენას არ მოახდენს დაზვერვის გაზიარებაზე, რაც არის ნაკლებად ძვირი, მაგრამ ეფექტური კომპონენტი აშშ-ს მხარდაჭერისთვის კიევის სამხედრო ძალისხმევისთვის.