2026-02-22 09:42:00, 347 ნახვა
კვარაცხელიას მკვლელობის საქმეში ბრალდებულ ბუსა ჟვანიას საქართველოს საზღვარი ოფიციალურად არ გადაუკვეთავს.
საქმის პროკურორის, გიორგი შაიშმელაშვილის თქმით, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ვაჟი, ახალგაზრდა ბიზნესმენ ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობის ორგანიზებაში ბრალდებული ბესარიონ (ბუსა) ჟვანია ოფიციალურად არასდროს გადაუკვეთავს საქართველოს საზღვარი. პროკურორმა ბრალდებულის ადგილსამყოფელი არ იცის. „ოფიციალურად, ბუსა ჟვანია არასდროს დაუტოვებია ქვეყანა და არ ვიცი, სად არის“, - განუცხადა პროკურორმა TV Formula-ს. საქართველოს პროკურატურამ ბიზნესმენ ნიკა კვარაცხელიას წინააღმდეგ მკვლელობის საქმის დახურვის შესახებ განაცხადა. თბილისის პროკურორმა გიორგი მიქაიამ განაცხადა, რომ პროკურატურა გურამ კაკულიას, დავით კაკულიას და ბესარიონ (ბუსა) ჟვანიას ნიკო კვარაცხელიას განზრახ, შეკვეთით მკვლელობის ორგანიზებაში ბრალს წაუყენებს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ძმებმა გურამ და დავით კაკულიებმა, ე.წ. კანონიერ ქურდ გია კვარაცხელიაზე შურისძიების მიზნით და კრიმინალურ სამყაროში საკუთარი ავტორიტეტის გასაძლიერებლად, შეუკვეთეს მისი შვილის, ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობა. კაკულიას ძმების მამა, ე.წ. კანონიერი ქურდი დავით კაკულია, 2001 წლის 25 აგვისტოს მოსკოვში მოკლეს. ამან კრიმინალურ სამყაროში და საზოგადოებაში ფართოდ გაავრცელა ვარაუდი, რომ დავით კაკულიას მკვლელობა, სავარაუდოდ, გია კვარაცხელიამ შეუკვეთა. შეგახსენებთ, რომ 22 წლის ნიკო კვარაცხელია 2021 წლის 15 სექტემბერს, ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლეს. ის მეორე დღეს საავადმყოფოში გარდაიცვალა. მკვლელობაში ბრალდებული ორი მამაკაცი, აკო ჭელიძე და გიორგი კავილაძე, 7 ოქტომბერს დააკავეს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ბრალდებულებმა კვარაცხელიას მკვლელობა დაგეგმეს, უკანონოდ შეიძინეს ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა და კერძო მოქალაქისგან იქირავეს მანქანა. 15 სექტემბერს მათ კვარაცხელიას თავს დაესხნენ. აკო ჭელიძემ ახლო მანძილიდან 10-ზე მეტი გასროლა განახორციელა და გიორგი კივილაძესთან ერთად ნაქირავებ მანქანაში მიიმალა. 2 თებერვალს სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და ალეკო ჭელიძე და გიორგი კავილაძე დამნაშავედ ცნო. სასამართლომ ჭელიძეს 17 წლით, ხოლო კავილაძეს 16 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.