2026-02-21 10:16:33, 338 ნახვა
The Guardian: პუტინს ომამდე დაჰპირდნენ, რომ უკრაინელების 90% რუსეთის შეჭრას მხარს დაუჭერდა
2022 წლის თებერვალში უკრაინასთან ომის დაწყებამდე კრემლი დარწმუნებული იყო, რომ უკრაინელების აბსოლუტური უმრავლესობა მხარს დაუჭერდა რუსეთის შეჭრას.
ევროპული დაზვერვის მონაცემებზე დაყრდნობით გამოქვეყნებული The Guardian-ის ცნობით, მოსკოვი ვარაუდობდა, რომ უკრაინელების მხოლოდ 10% იქნებოდა მზად ოკუპაციური ძალების წინააღმდეგობისთვის. დანარჩენი (90%), კრემლის აზრით, ან აქტიურად დაუჭერდა მხარს რუსეთის შემოჭრას, ან საბოლოოდ დაეთანხმებოდა მას გარკვეული წუწუნის შემდეგ.
ადამიანი, რომელსაც უკრაინის შესახებ ინფორმაცია ჰქონდა, რომელიც განსხვავდებოდა სხვების ნათქვამისგან, იყო სერგეი ნარიშკინი, საგარეო დაზვერვის სამსახურის ხელმძღვანელი. ის ცნობილი გახდა თავისი ენაჩავარდნილი და არათანმიმდევრული გამოსვლით კრემლის ისტორიულ შეხვედრაზე, სადაც ვლადიმერ პუტინმა უშიშროების საბჭოს წევრებს უკრაინასთან დაკავშირებით აზრი სთხოვა.
The Guardian-ის წყაროების ცნობით, ნარიშკინმა იცოდა ის, რაც სხვებმა არ იცოდნენ. „მაგრამ ის სუსტი და მერყევია და პუტინს სურდა, რომ ყველა ამ გადაწყვეტილების ნაწილი ყოფილიყო“. „ამიტომაც ნახეთ ნარიშკინის -  საქციელი, რომელიც ნახეთ“, - განუცხადა წყარომ გაზეთს. ნარიშკინი შეშინებული ჩანდა, მაგრამ საბოლოოდ მხარი დაუჭირა პუტინს.
კრემლის შეხვედრის წინააღმდეგ ღიად მხოლოდ ერთმა ადამიანმა გამოთქვა აზრი: დიმიტრი კოზაკმა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ, პუტინის ერთ-ერთმა ყველაზე ძველმა მოკავშირემ, რომელიც მას 1990-იანი წლების შუა პერიოდიდან იცნობდა. კოზაკი პუტინის გეგმებით შეძრწუნებული იყო, მაგრამ რა ხდებოდა მხოლოდ კრემლში შეხვედრის დღეს მიხვდა, განუცხადა მასთან დაახლოებულმა წყარომ The Guardian-ს.
გაზეთის ცნობით, ამ შეხვედრის დროს კოზაკმა პუტინს არა მორალური, არამედ სტრატეგიული პერსპექტივიდან უსაუბრა, რომ უკრაინაში შეჭრა კატასტროფით დასრულდებოდა, თუმცა მან არ იცოდა, რას გეგმავდა პუტინი - დონბასის ხელში ჩაგდების შეზღუდულ ოპერაციას თუ სრულმასშტაბიან ომს. შეხვედრის შემდეგ კოზაკი პუტინთან მარტო დარჩა და კამათი განაგრძო, განუცხადა The Guardian-ის წყარომ გაზეთს. კოზაკის განცხადებები ეთერში ამოიღეს. 2025 წლის ბოლოს მან პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში ყველა თანამდებობიდან დატოვა.
კრემლის მოლოდინი უკრაინის მხრიდან რუსული შემოჭრის მხარდაჭერის შესახებ უიმედოდ ოპტიმისტური აღმოჩნდა, იუწყება The Guardian. თუმცა, მოსკოვის შეფასებითაც კი, დაახლოებით 4 მილიონ ადამიანს შეეძლო წინააღმდეგობა გაეწია საოკუპაციო არმიისთვის. ევროპული დაზვერვის მონაცემებით, პუტინის მიერ იმ ადგილას შეკრებილი ძალები, რომლებიც უკრაინის საზღვარზე იყვნენ განლაგებული, აშკარად არასაკმარისი იყო ასეთი წინააღმდეგობის დასაძლევად.
ნაწილობრივ სწორედ ამიტომ არ სჯეროდა ბევრ ევროპულ ქვეყანას, რომ პუტინი ომს ბოლომდე მიმართავდა. საფრანგეთის ელჩმა შემოჭრის შესახებ მხოლოდ მაშინ შეიტყო, როდესაც კიევის ბინაში რუსული რაკეტების ხმამ გააღვიძა, იუწყება The Guardian.
გერმანიის საგარეო დაზვერვის სააგენტოს (BND) ხელმძღვანელი ბრუნო კალი კიევში 23 თებერვალს ჩავიდა, მას შემდეგ, რაც ამერიკულმა, ბრიტანულმა და პოლონურმა დაზვერვის სამსახურებმა უკვე დაადგინეს, რომ თავდასხმის ბრძანება რუსეთმა გასცა. მაშინაც კი, როდესაც კიევში გერმანიის ელჩმა მიიღო ბრძანება დიპლომატების ქალაქიდან ევაკუაციის შესახებ, კალმა უგულებელყო გაფრთხილება და განაგრძო შეხვედრების დაგეგმვა მეორე დღისთვის. კალს კიევიდან ევაკუაცია მოუწია შემოჭრის დღეს, პოლონური დაზვერვის დახმარებით, გაქცეული უკრაინელებით გადაჭედილი გზების გასწვრივ.
„ჩვენ არ გვჯეროდა, რომ ეს მოხდებოდა, რადგან ვფიქრობდით, რომ კიევში შესულიყვნენ და უბრალოდ მარიონეტული მთავრობა დაეყენებინათ, სრულიად სიგიჟე იყო“, - განუცხადა ევროპელმა დაზვერვის ერთ-ერთმა ოფიცერმა The Guardian-ს. „როგორც აღმოჩნდა, ეს მართლაც სრული სიგიჟე იყო“.