2026-02-20 20:47:09, 380 ნახვა
ყოფილი თავდაცვის მინისტრი ბურჭულაძე: პასუხისმგებლობის სხვებზე გადატანას არ ვაპირებ
დიდი ოდენობით თანხის მითვისებაში ბრალდებული ყოფილი თავდაცვის მინისტრი მზადაა, აიღოს „მორალური ან ფინანსური პასუხისმგებლობა“. ეს ჯუანშერ ბურჭულაძემ სასამართლო პროცესზე განაცხადა. „მე ბრალი წაუყენეს, ისევე როგორც ჩემი ოჯახის წევრს, ჩემს ყოფილ მოადგილეს და სხვებს. თუმცა, არ მინდა, ისეთი შთაბეჭდილება დავტოვო, თითქოს მხოლოდ საკუთარ თავს წარმოვადგენ. მინდა სიმართლე გაჩვენოთ; რა თქმა უნდა, ეს ჩემი პირველი პრიორიტეტია. რა თქმა უნდა, თუ ეს მოხდება, მე ვიღებ მორალურ და ფინანსურ პასუხისმგებლობას, იქნება ეს ჩემი ცოლის ძმის ქმედებების გამო თუ სამინისტროში რაიმე უკანონო ქმედება ჩავიდინეთ. არ ვაპირებ პასუხისმგებლობის სხვებზე გადატანას. მინდა იცოდეთ, რომ ნებისმიერ შემთხვევაში, მიუხედავად იმისა, დამნაშავედ ცნეს თუ არა ჩემი ძმა ან ჩემი თანამშრომლები, მე ვიღებ მორალურ პასუხისმგებლობას. იურიდიულად, ეს შეიძლება მეხებოდეს, მაგრამ მორალურად, პასუხისმგებლობას ვიღებ“, - თქვა ბურჭულაძემ. შეგახსენებთ, რომ ყოფილ თავდაცვის მინისტრ ჯუანშერ ბურჭულაძეს ბრალი წაუყენეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე და 332-ე მუხლებით, რაც გულისხმობს თანამდებობის ბოროტად გამოყენებას და ფულის გათეთრებას. ეს დანაშაულები ისჯება 9-დან 12 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთით. ბურჭულაძეს ბრალი ედება 1,593,212 ლარის ოდენობის უკანონო და დაუსაბუთებელი შემოსავლის გათეთრებაში. ბრალდების თანახმად, 2023 წელს, მისი მოადგილის, ნათესავის და საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შესყიდვების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის დახმარებით, მან სამხედრო ჰოსპიტალს მიაწოდა სამედიცინო აღჭურვილობა 2,606,272 ლარის ნაცვლად 3,940,000 ლარის ღირებულების, რის შედეგადაც სამინისტროს მიადგა მატერიალური ზიანი 1,333,728 ლარის ოდენობით. ასევე, 2025 წლის მარტში, ჯუანშერ ბურჭულაძემ და მისმა მეუღლემ შეიძინეს უძრავი ქონება ესპანეთში 544,000 ევროდ. ბრალდების მხარის მტკიცებით, წარმომავლობის დასამალად და ქონებისთვის ლეგიტიმური იერსახის მისაცემად, მათ მესამე პირთან დადეს ფიქტიური ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულება სოფელ წყნეთში უძრავი ქონების შესახებ. ვლადიმერ ღუდუშაურს და გიორგი ხაინდრავას ბრალი ედებათ დიდი ოდენობით თანხის მითვისებაში, ხოლო ვასილ მხეიძეს - მითვისებაში დახმარებასა და წაქეზებაში. მათ ბრალი წაუყენეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლით, რომელიც გულისხმობს პირთა ჯგუფის მიერ წინასწარი შეთქმულებით და სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებით საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან დიდი ოდენობით თანხის მითვისებას, რაც 7-დან 11 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ვლადიმერ ღუდუშაური გირაოთი გაათავისუფლეს.