2026-02-18 14:26:25, 299 ნახვა
შსს: საქართველოში ორგანიზებულ დანაშაულში ჩართული 97 პირი დააკავეს - ვიდეო
შინაგან საქმეთა სამინისტრო იუწყება ორგანიზებულ დანაშაულში მონაწილე 97 პირის დაკავების შესახებ, რომელთაგან 81 ნარკოტიკებით ვაჭრობაში იყო ჩართული, განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა გელა გელაძემ. დაკავებულებს შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები. „მხოლოდ ბოლო 48 საათის განმავლობაში, თბილისსა და რეგიონებში ორგანიზებულ დანაშაულში ჩართული 97 პირი დავაკავეთ. ამოღებულია სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალებების განსაკუთრებით დიდი რაოდენობა. ნარკოტიკებით ვაჭრობისთვის დაკავებულებმა ნარკოტიკები სხვადასხვა საშუალებით გაყიდეს, მათ შორის ონლაინ აპლიკაციებით, ხელით ტრანზაქციებით და წინასწარ განსაზღვრულ ადგილებში განთავსებით. ნარკოდილების იდენტიფიცირების მიზნით, ჩვენმა ოფიცრებმა არაერთხელ ჩაატარეს ნარკოტიკების საცდელი შესყიდვები ფარული აუდიო და ვიდეო ჩანაწერებით, რაც ადასტურებს დაკავებულთა დანაშაულებრივ საქმიანობას. პირადი ჩხრეკის, ავტომობილებისა და საცხოვრებელი ფართების ჩხრეკის, ასევე მათ მიერ მოწოდებულ მისამართებზე საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ამოღებულია სხვადასხვა ნარკოტიკული საშუალებების, მათ შორის ჰეროინის, კოკაინის, ალფა-PVP-ის, სუბოქსინის, ბუპრენორფინის და სხვა, განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით. ასევე ამოღებულია ნარკოტიკების შესაფუთი და კულტივირების მასალები და, სავარაუდოდ, მათი გაყიდვიდან მიღებული ფულადი შემოსავალი. დაკავებულებს შორის იყო ლატვიის მოქალაქე, რომელიც, დაზვერვის მონაცემებით, დააკავეს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში. ის ცდილობდა საქართველოში ნახევარ კილოგრამზე მეტი წონის კოკაინის განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით შემოტანას. გარდა ამისა, დაზვერვის მონაცემებით, ნარკოტიკების ლაბორატორია... „თბილისში, ერთ-ერთ ბინაში, სადაც ნარკოტიკებს კუსტარული მეთოდით ამზადებდნენ, აღმოაჩინეს. დააკავეს ირანის ორი მოქალაქე და ამოიღეს განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალება, ნახევარ კილოგრამამდე მეტამფეტამინი. ამავდროულად, პარალელური საპოლიციო ოპერაციების ფარგლებში კიდევ 16 ადამიანი დააკავეს. მათი სახლების, დამხმარე შენობებისა და ავტომობილების ჩხრეკისას ათობით ცეცხლსასროლი იარაღი, ავტომატური იარაღი და ხელყუმბარა ამოიღეს. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე, 260-ე, 262-ე და 265-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს, რაც 20 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“, - განაცხადა მინისტრმა.