2026-02-18 10:53:16, 282 ნახვა
ატლანტიკური საბჭო: უკრაინასთან სამშვიდობო შეთანხმების ჩაშლამ შესაძლოა პოსტსაბჭოთა სივრცეში ახალი კონფლიქტები გამოიწვიოს
ამერიკული ანალიტიკური ცენტრი „ატლანტიკური საბჭო“ აღნიშნავს, რომ უკრაინაში კონფლიქტის ჩაშლამ შესაძლოა პოსტსაბჭოთა სივრცეში ახალი ომები გამოიწვიოს. რუსეთსა და უკრაინას შორის აშშ-ის შუამავლობით მოლაპარაკებების ახალი რაუნდი ამ კვირაში მიმდინარეობს. თუმცა, ანალიტიკური ცენტრი აღნიშნავს, რომ მეზობელი ქვეყნებისთვის საიმედო უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე შეთანხმებას მხოლოდ სამხრეთ კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაზე საფრთხე შეუძლია გადაიტანოს.
„თუ უკრაინაში შეთანხმება გაათავისუფლებს რუსეთის სამხედრო რესურსებს აგრესიის სანდო შემაკავებელი მექანიზმის გარეშე, მოსკოვს ექნება საშუალებები და სტიმული, რომ ყოფილი იმპერიის სხვა ნაწილებში დომინირება აღადგინოს“, - ასკვნის ატლანტიკური საბჭო ანალიზში.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ შეერთებული შტატები აქტიურად აძლიერებს თავის ყოფნას სამხრეთ კავკასიაში, მათ შორის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის შუამავლის როლს და საკვანძო სავაჭრო დერეფნის კონტროლს. როგორც ატლანტიკური საბჭოს პუბლიკაციაშია აღნიშნული, ეს ხელს უწყობს სტაბილურობის მექანიზმების შექმნას და დესტაბილიზაციის რისკების შემცირებას, ამავდროულად რეგიონებს ეკონომიკური განვითარების შესაძლებლობებს აძლევს.
ანალიტიკოსები გვირჩევენ, უკრაინისთვის დადებულ ნებისმიერ სამშვიდობო შეთანხმებაში შევიდეს რეგიონული უსაფრთხოების გარანტიები და განვითარდეს საინვესტიციო და ინფრასტრუქტურული პროექტები სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების მდგრადობის გასაძლიერებლად და რუსეთის გავლენის შესამცირებლად. „ისტორია და ბოლო წლების გამოცდილება აჩვენებს, რომ კრემლი სწავლობს საკუთარ შეცდომებზე და მზადაა გამოიყენოს გამოთავისუფლებული რესურსები მეზობელი ქვეყნების საქმეებში ჩასარევად. ამიტომ, მნიშვნელოვანია პროაქტიული მოქმედება ამ რეგიონების უსაფრთხოებისა და ეკონომიკის გასაძლიერებლად“, - ასკვნის ატლანტიკური საბჭო.