2026-02-17 23:34:48, 260 ნახვა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა განმარტა, რომ ყოფილი ვიცე-პრემიერი ლევან დავითაშვილი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის სააგენტოში კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით დაიკითხა და არა „საუბრის“ მიზნით.
სააგენტოში განაცხადეს, რომ რისკების შესახებ კითხვა ეხებოდა საქართველოსთვის გაზის მიწოდებას და გამოძიების ქვეშ მყოფი დადებული ხელშეკრულებით საქართველოსთვის პირობების გაუარესებას და არა ევროკავშირისთვის გაზის მიწოდებას.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური აღნიშნავს, რომ თუ ინტერვიუს ამ კონტექსტში წარმოჩენის მცდელობა იქნება, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური მზადაა, გამოკითხული პირის თანხმობით გამოაქვეყნოს ინტერვიუს ოქმი, რადგან, სააგენტოს ცნობით, ლევან დავითაშვილმა ინტერვიუ მისცა, რომელიც ორ მნიშვნელოვან უზუსტობას შეიცავდა.
„დავითაშვილი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის სააგენტოში იმყოფებოდა კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით დაკითხვაზე და არა საკითხების განსახილველ შეხვედრაზე“. გამოკითხვა ფოკუსირებული იყო საქართველოს გაზმომარაგებასთან დაკავშირებულ რისკებზე და არსებული ხელშეკრულების საფუძველზე საქართველოსთვის პირობების გაუარესებაზე, რაც გამოძიების მიზეზია, და არა ევროკავშირისთვის გაზის მიწოდებაზე. რისკების კონტექსტში ამ მხრივ არც ერთი კითხვა არ დასმულა.
თუ ამასთან დაკავშირებით მსგავსი ინტერპრეტაციები, ცრუ ინფორმაცია ან სპეკულაცია გაჟღერდება, ჩვენ მზად ვართ გამოვაქვეყნოთ გამოკითხვის ოქმი (გამოკითხული პირის თანხმობით)“, - განაცხადა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა.