2026-02-17 10:28:04, 293 ნახვა
ჰეგსეთი და რუბიო: აშშ მსოფლიო იარაღის ბაზრის 43%-ს ამარაგებს
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა რუბიომ და პენტაგონის მდივანმა ჰეგსეთმა განაცხადეს, რომ ვაშინგტონი გლობალურ იარაღის ბაზარზე დომინანტურ პოზიციას ინარჩუნებს. USA Today-სთვის გამოქვეყნებულ ერთობლივ პუბლიკაციაში მათ აღნიშნეს, რომ ამერიკული მარაგი გლობალური იარაღის ექსპორტის დაახლოებით 43%-ს შეადგენს. უცხოელი პარტნიორებისგან ამერიკული იარაღის შეკვეთების საერთო რაოდენობამ 900 მილიარდ დოლარს მიაღწია, თუმცა მოკავშირეებს უკვე გადახდილი მიწოდებისთვის რამდენიმე წელი მოუწიათ ლოდინი. პუბლიკაცია მიუთითებს, რომ ამჟამინდელი შეკვეთები 190 ქვეყნისა და რეგიონის 16 000-ზე მეტ შეკვეთას მოიცავს. ამავდროულად, აღნიშნულია, რომ ამერიკული იარაღის მომხმარებლებს სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის არასაკმარისი სიმძლავრის გამო მიწოდებისთვის წლების განმავლობაში მოუწიათ ლოდინი. „რეკორდული მოთხოვნა, სიმძლავრის გადაჭარბებული გამოყენება და მიწოდების გახანგრძლივებული ვადები ძირს უთხრის აშშ-ის ეროვნულ უსაფრთხოებას და თავდაცვის ვაჭრობას“. „ამერიკის გაძლიერების ნაცვლად, ეს ხანგრძლივი მიწოდების ვადები ჩვენს მოკავშირეებს უბიძგებს, მიმართონ სხვა მომწოდებლებს, რომლებიც აცხადებენ, რომ უფრო სწრაფ მიწოდებას უზრუნველყოფენ, მაშინაც კი, თუ ისინი დაბალი ხარისხის პროდუქტებს გვთავაზობენ“, - ნათქვამია სტატიაში. დასასრულ, რუბიომ და ჰეგსეთმა გამოაცხადეს გეგმები აღჭურვილობის შესყიდვისადმი მიდგომების შეცვლისა და საწარმოებთან ურთიერთობების დამყარების, კაპიტალის ახალი წყაროების მოზიდვისა და მიწოდების ჯაჭვების შექმნის შესახებ. მათი აზრით, ამან უნდა გააუმჯობესოს პროგნოზირებადობა და დააჩქაროს ამერიკული იარაღის მიწოდება გლობალური პარტნიორებისთვის.