2025-03-29 16:09:19, 836 ნახვა
პუტინმა მიანიშნა, რომ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება წელს ვერ მიიღწევა
რუსეთის წარმომადგენელმა უკრაინაზე სამშვიდობო მოლაპარაკებებზე, ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის ხელმძღვანელმა გრიგორი კარასინმა განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება 2025 წელს არ მიიღწევა. „შესაძლოა არა წელს ან ამ წლის ბოლოს“, თქვა კარასინმა და იწინასწარმეტყველა პროგრესი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ. მან ასევე აღნიშნა, რომ საუდის არაბეთში შეხვედრები იყო "მშვიდი" და "კონსტრუქციული", მაგრამ აღიარა მათი სუსტი შედეგები. „გულუბრყვილო იქნება პირველივე შეხვედრაზე რაიმე გარღვევის შედეგის მოლოდინი“, - აღნიშნა მან. კარასინმა დასძინა, რომ „პრინციპში, შესაძლებელია ამერიკულ დელეგაციასთან მუშაობა“, რადგან მისი წარმომადგენლები „უსმენენ, აღიქვამენ და უპირისპირდებიან მათ ზოგიერთ პოზიციას“. პუტინის მომლაპარაკებელი დარწმუნებულია, რომ შეერთებულ შტატებთან მოლაპარაკებები გაგრძელდება. შეგახსენებთ, რომ მარტის დასაწყისში ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა შეაჩერა უკრაინას ყოველგვარი სამხედრო დახმარება და სადაზვერვო მონაცემების მიწოდება. გადაწყვეტილება დონალდ ტრამპმა ოვალურ კაბინეტში უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკისთან კამათის შემდეგ მიიღო. თეთრმა სახლმა განაცხადა, რომ მათ სურდათ კიევისგან ბოდიშის მოხდა. უკრაინას ასევე უნდა ეჩვენებინა შეერთებულ შტატებს "მზაობა მშვიდობისთვის". საუდის არაბეთში უკრაინულ და ამერიკულ მხარეებს შორის მოლაპარაკებების შემდეგ, უკრაინა დათანხმდა 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას იმ პირობით, რომ რუსეთი მსგავს ნაბიჯს გადადგამს. ამავე დროს, შეერთებულმა შტატებმა განაახლა სამხედრო დახმარება და დაზვერვის გაზიარება.