2025-03-26 23:59:24, 658 ნახვა
მაკრონი ამბობს, რომ საფრანგეთმა უკრაინას 2 მილიარდი ევროს სამხედრო დახმარება გამოუყო
საფრანგეთი უკრაინას დამატებით 2 მილიარდ ევროს გამოყოფს სამხედრო დახმარების სახით. ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა უკრაინელ კოლეგა ვოლოდიმირ ზელენსკისთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მაკრონის თქმით, ეს თანხა უკრაინის შეიარაღებული ძალების პრიორიტეტულ საჭიროებებს მოხმარდება.
"ეს არის მილანის ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტები, Misa საჰაერო თავდაცვის რაკეტები, რომლებიც აღჭურვილია Mirage, Mistral სახმელეთო თავდაცვის რაკეტებზე. ეს არის ასევე საშუალებები, რომლებიც საშუალებას მისცემს უკრაინას დაიჭიროს ფრონტი, როგორც ჯავშანტექნიკა. ეს არის საბრძოლო მასალა, მათ შორის დისტანციურად მართვადი საბრძოლო მასალა.
მან ასევე გამოხატა მხარდაჭერა დონალდ ტრამპის განზრახვაზე უკრაინაში ომის რაც შეიძლება სწრაფად დასრულების შესახებ. მაკრონმა თქვა, რომ საუდის არაბეთში მოლაპარაკებები შეიძლება იყოს პირველი ნაბიჯი ომის უფრო ფართო დასრულებისკენ.
"მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის მხარეს ვხედავ ცდუნებას, გადაწეროს, განიხილოს უკვე განხილული ან შეთანხმებული ახალი პირობების ჩამოთვლა. გარდა ამისა, რუსეთი არ ამტკიცებს, რომ მას ნამდვილად სურს მშვიდობა, მას შემდეგ, რაც დღითი დღე აგრძელებს ინტენსიურ დარტყმებს უკრაინის ტერიტორიაზე, მათ შორის სამოქალაქო ობიექტებზე. ჩვენ ვგმობთ ამ დარტყმებს სრულად.
გარდა ამისა, საფრანგეთის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ხვალინდელ დისკუსიაზე მხარეები განიხილავენ ცეცხლის შეწყვეტის გრძელვადიანი შენარჩუნების მონიტორინგის შესაძლებლობებს. მხარეებმა ასევე უნდა იმსჯელონ უკრაინის არმიის სამომავლო მოდელზე.
"როდესაც სამშვიდობო შეთანხმებას მოეწერება, უკრაინისთვის ყველაზე დიდი გარანტია არის საკუთარი არმიის ყოლა, რომელიც იქნება თავდაცვის პირველი ხაზი და თავიდან აიცილებს ახალ შეტევებს, რუსული არმიის თავდასხმის ახალ შესაძლებლობას. მეოთხე ელემენტი (დისკუსიის, - UNIAN) არის გარანტიების მიმწოდებელი ძალები.