2024-12-15 11:03:45, 2282 ნახვა
მოდის კომპანია Mango-ს დამფუძნებელი ბარსელონას მახლობლად მთებში დაიღუპა
![]() ესპანეთის ერთ-ერთი უმდიდრესი ადამიანი - მოდის კომპანია Mango-ს დამფუძნებელი ისაკ ანდიკი - ბარსელონას მახლობლად მთებში ავარიის შედეგად დაიღუპა. ამის შესახებ მსოფლიო სააგენტოებმა შაბათს, 14 დეკემბერს განაცხადეს. მეწარმის შავ-თეთრი ფოტო გამოქვეყნდა Mango-ს კონცერნზე, სადაც მითითებულია მისი ცხოვრების თარიღები: 1953 - 2024 წლები. ესპანეთის სახელმწიფო ტელეარხი RTVE და სხვა მედია ანდიკების ოჯახზე მითითებით იუწყებიან, რომ ტრაგედია მოხდა. მოხდა ოჯახური სეირნობის დროს მონსერატის მთებში, ბარსელონას ჩრდილო-დასავლეთიდან დაახლოებით 40 კილომეტრში. 14 დეკემბერს, დაახლოებით შუადღისას, ანდიკი ქალაქ კოლბატოს მარილის გამოქვაბულებში გადაიჩეჩა და 150 მეტრის სიმაღლიდან დაეცა. თურქული წარმოშობის ესპანელი ბიზნესმენის ისაკ ანდიკის ქონება 3 მილიარდ ევროდ არის შეფასებული. ბუნებაში სეირნობა და მთაზე ასვლა მისი საყვარელი ჰობი იყო. კატალონიის რეგიონული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა სალვადორ ილამ სოციალურ ქსელ X-ში დაწერა, რომ ანდიკის გარდაცვალებამ ის შოკში ჩააგდო. 1969 წელს სტამბოლში დაბადებული ისაკ ანდიკის ოჯახი ემიგრაციაში წავიდა ესპანეთში. 1980-იანი წლების დასაწყისში ანდიკმა გახსნა რამდენიმე მოდის მაღაზია ბარსელონასა და მადრიდში, სახელწოდებით Isak Jeans. 40 წლის წინ მან დაარქვა თავის ბრენდს Mango. dpa-ს ცნობით, 2023 წლის ბოლოსთვის მანგოს ტანსაცმელი გაიყიდა 2700 საცალო მაღაზიაში 120 ქვეყანაში. 2023 წელს ამ გაყიდვებიდან ბრუნვამ მიაღწია რეკორდულ მაჩვენებელს 3,1 მილიარდ ევროს, რაც 15%-ით აჭარბებს 2022 წლის მაჩვენებელს.