2024-05-19 11:11:53, 2245 ნახვა
ჰონდა 65 მილიარდ დოლარს ინვესტიციას ახორციელებს ელექტრომობილების ტექნოლოგიის განვითარებაში
![]() Honda Motor Co. გამოაცხადა გეგმები გაზარდოს ინვესტიციები ელექტრო მანქანების ტექნოლოგიაში დაახლოებით 10 ტრილიონ იენამდე ($65 მილიარდი) 10 წლის განმავლობაში. ამის შესახებ Kyodo იტყობინება. Honda ინვესტირებას განახორციელებს ელექტრომობილების ტექნოლოგიის განვითარებაში 2030 ფისკალურ წლამდე. მოსალოდნელია, რომ ინვესტიცია მიზნად ისახავს იაპონური ავტომწარმოებლის კონკურენტუნარიანობას ძლიერ უცხოელ კონკურენტებთან, როგორიცაა Tesla Inc. და ჩინური BYD Co. ავტომობილების მწარმოებელმა განაცხადა, რომ 2030 წლისთვის მთელ მსოფლიოში გამოუშვებს თავისი ახალი Honda 0 სერიის ელექტრომობილების შვიდ მოდელს, დაწყებული პატარა მანქანებიდან დიდ ჯიპებამდე. მარტში, Honda-მ განაცხადა, რომ განიხილავს პარტნიორობას უძველეს კონკურენტ Nissan Motor Co. ელექტრო მანქანებისა და პროგრამული უზრუნველყოფის შესახებ. Nissan გეგმავს 2 ტრილიონი იენის ($11 მილიონი) ინვესტირებას ელექტროფიკაციასა და მასთან დაკავშირებულ ტექნოლოგიებში ხუთი წლის განმავლობაში. Toyota Motor Corp. 2023 წლის მაისში განაცხადა, რომ 2030 წლისთვის 5 ტრილიონი იენის (32,5 მილიარდი დოლარი) ინვესტიციას განახორციელებს ელექტრომობილებსა და ბატარეებში. ამავდროულად, Tesla-ს საავტომობილო კონცერნი 2024 წელს 500 მილიონ დოლარზე მეტის დახარჯვას გეგმავს სწრაფი დატენვის ქსელის გაფართოებისთვის.