2024-03-22 12:02:10, 2522 ნახვა
აშშ-ის იუსტიციის სამინისტრომ Apple სმარტფონების ბაზრის მონოპოლიზებაში დაადანაშაულა
![]() აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტმა Apple-ის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა, სმარტფონების ბაზრის მონოპოლიზებაში დაადანაშაულა. დეპარტამენტი ამტკიცებს, რომ კომპანიამ გამოიყენა კონტროლი iPhone-ზე, რათა შეეზღუდა კონკურენტებისა და მომხმარებლების შესაძლებლობები. ნიუ ჯერსის ფედერალურ სასამართლოში შეტანილი სარჩელი Apple-ს ადანაშაულებს მოწყობილობებისა და აპლიკაციების ფუნქციონირების მიზანმიმართულ შეზღუდვაში, რამაც შეიძლება მომხმარებლები ნაკლებად დამოკიდებულნი გახადოს iPhone-ზე. კერძოდ, კომპანიამ დაბლოკა აპლიკაციები ფართო ფუნქციონირებით, ჩაახშო მობილური ღრუბლოვანი ნაკადის სერვისები, შეზღუდა მესამე მხარის ციფრული საფულეები და შეზღუდა სხვა კომპანიების მიერ წარმოებული ჭკვიანი საათების ფუნქციონირება. ეს არის მესამე ანტიმონოპოლიური სარჩელი Apple-ის წინააღმდეგ, რომელიც შეიტანა აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტმა 2009 წლიდან. ევროპაში, Apple იძულებული გახდა შეცვალოს თავისი პოლიტიკა ციფრული ბაზრების აქტის მიღების შემდეგ, მათ შორის, დეველოპერებს საშუალება მისცეს თავიანთი iOS აპლიკაციების პოპულარიზაცია ალტერნატიულ აპლიკაციების მაღაზიებში.