2024-03-16 12:07:57, 2531 ნახვა
მაიკროსოფტი ევროკავშირის სანქციების გამო 20 მარტიდან რუსეთში კომპანიებს ღრუბლოვან სერვისებზე წვდომას დახურავს
![]() მაიკროსოფტმა წერილი გაუგზავნა რუსულ კომპანიებს, სადაც ნათქვამია, რომ 2024 წლის 20 მარტიდან ის დახურავს წვდომას თავის ღრუბლოვან პროდუქტებზე რუსული ორგანიზაციებისთვის. ამის შესახებ RBC IT ბაზრის წყაროებზე და კომპანიების Softline ჯგუფის (Softline Universe ეკოსისტემის შემქმნელი) წყაროებზე დაყრდნობით წერს. Softline-ის PR დირექტორმა სვეტლანა აშჩეულოვამ განაცხადა, რომ მსგავსი ინფორმაცია მიიღო ამაზონისგან. „ამ კუთხით, Softline კომპანიების ჯგუფი აფრთხილებს Microsoft-ის, Amazon-ისა და Google-ის ღრუბლოვანი პროდუქტებისა და სერვისების ფუნქციონირების შესაძლო ფუნქციურ შეზღუდვებს. ჩვენ ველით, რომ შეჩერება ასევე იმოქმედებს ღრუბლოვანი გადაწყვეტილებებზე, რომლებიც შეიცავს ამ პროდუქტებს, ”- განუცხადა მან RBC-ს. ეშჩეულოვამ განმარტა, რომ ამ დღიდან შეწყდება წვდომა ღრუბლოვან პროდუქტებზე, როგორიცაა Power BI, Dynamics CRM და ა.შ. შეზღუდვა უკავშირდება რუსეთის წინააღმდეგ ევროკავშირის სანქციების მე-12 პაკეტს, რომელიც, როგორც The Insider-ი წერს, 2023 წლის 19 დეკემბერს მიიღეს. ის შეიცავს შეზღუდვებს ბიზნეს ანალიტიკისთვის პროგრამული უზრუნველყოფის მიწოდებაზე (BI, CRM და ა.შ.), განმარტა აშჩეულოვამ. Softline-მა რეკომენდაცია გაუწია ყველა კომპანიას, რაც შეიძლება მალე შექმნან მონაცემების სარეზერვო ასლები Microsoft-ის, Amazon-ისა და Google ღრუბლოვანი სერვისებიდან. კომპანია "Basalt SPO"-ს გენერალურმა დირექტორმა (რუსული ოპერაციული სისტემების "Alt" შემქმნელი), პროგრამული პროდუქტების შემქმნელთა ასოციაციის (ARPP) გამგეობის წევრი "შიდა პროგრამული უზრუნველყოფა" ალექსეი სმირნოვმა RBC-თან საუბარში განმარტა, რომ ზოგიერთ ორგანიზაციას „ჯერ კიდევ ჰქონდა ადრე შეძენილი გამოწერა Microsoft-ის პროდუქტებზე“, ზოგი კი „მომსახურებას იხდიდა უცხოური ანგარიშებიდან“. „მაიკროსოფტის სერვისების გამოყენება, განსაკუთრებით მონაცემთა შესანახად, მოკლევადიანი გადაწყვეტილება იყო. იყო რისკი და ახლა ეს ახდა. ეს არის სერიოზული არგუმენტი იმ ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც თავს არიდებენ შიდა პროგრამულ უზრუნველყოფასა და სერვისებზე გადასვლას“, - გამოთქვა აზრი სმირნოვმა. IT ბაზრის წყარომ ასევე განუცხადა RBC-ს, რომ კომერციული სექტორის დიდი რაოდენობით კომპანიები განაგრძობენ Microsoft-ის პროდუქტების გამოყენებას. მისი თქმით, „შესყიდვის სქემები განსხვავებული იყო, მაგრამ მათი საჯაროდ გამჟღავნება შეუძლებელია“. მან აღნიშნა, რომ მისმა ერთ-ერთმა მომხმარებელმა აღნიშნა, რომ ერთი კვირის წინ მაიკროსოფტის წარმომადგენლებს შეხვდა და მათ გარანტიები მისცეს, რომ არაფერს გამორთავდნენ. 2022 წლის მარტში, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ, მაიკროსოფტმა გამოაცხადა რუსეთში პროდუქტებისა და სერვისების გაყიდვის შეჩერების შესახებ. 2023 წლის აგვისტოში ცნობილი გახდა, რომ კომპანია სანქციების გამო 30 სექტემბრის შემდეგ რუსეთში კორპორატიული კლიენტებისთვის Microsoft 365-ის (Outlook, Teams, Office, OneDrive, Sharepoint სერვისები) ხელმოწერების განახლებას შეწყვეტდა. ციფრული განვითარების სამინისტროს ხელმძღვანელმა მაკსუტ შადაევმა მაშინ განაცხადა, რომ „ამ თვალსაზრისით ბევრი გადადის რუსულ Linux-ზე დაფუძნებულ ოპერაციულ სისტემებზე“ და რომ რუსეთში არსებობს ამერიკული პროგრამული უზრუნველყოფის ალტერნატივა.