2023-12-20 19:43:30, 8866 ნახვა
გიორგი ფოცხიშვილი ნიდერლანდების ნაციონალური ბალეტის პრემიერი გახდა
![]() ბალეტის ქართველი მოცეკვავე გიორგი ფოცხიშვილი ჰოლანდიის ნაციონალური ბალეტის მთავარი სოლისტი, პრემიერი გახდა, იუწყება Paper Kartuli ბალეტის რეჟისორ ტედ ბრანდსენზე დაყრდნობით. ამის შესახებ, ბრანდსენმა ფოცხიშვილს ალექსანდრე გლაზუნოვის ბალეტის „რაიმონდას“ სპექტაკლში შესრულების შემდეგ განუცხადა. ბრენდსენმა ფოცხიშვილს "უნიკალურ მოცეკვავეს" უწოდა. თავად ფოცქიშვილი წერდა, რომ მისი ოცნება ახდა. "გიორგი ფენომენალური მოცეკვავეა ისეთი ნიჭით, როგორიც იშვიათად შეხვდება. ის არის ქარიზმატული სცენის პიროვნება, საოცარი ნახტომის ძალით, შესანიშნავი ტექნიკით და პარტნიორული მუშაობის უხეში გრძნობით. უნიკალური შემსრულებელი, რომელიც ამ პატარა ასაკში უკვე ახერხებს დიდი აუდიტორიების შთაგონებას. " - აღნიშნა ტედ ბრანდსენმა. გიორგი ფოცხიშვილი ჰოლანდიის ნაციონალურ ბალეტში 2020 წლიდან გამოდის. მანამდე სწავლობდა თბილისის ვახტანგ ჭაბუკიანის სახელობის ქორეოგრაფიულ სასწავლებელში. ცეკვა ფოცხიშვილების ოჯახის ტრადიციაა. გიორგის თქმით, ბაბუამ, გელოდი ფოცქიშვილმა სცენაზე 60 წელი გაატარა. 1978 წელს დააარსა მეტეხის თეატრი ტრადიციული ქართული ცეკვების სპეციალობით, სადაც გიორგის მშობლები შეხვდნენ ერთმანეთს. „არ მახსოვს დრო, როცა მშობლებისა და ბებია-ბაბუის ცეკვას არ ვუყურებდი. ცეკვა ჩემი ცხოვრების ბუნებრივი ნაწილი იყო“, - ამბობს ქართველი მოცეკვავე.