2023-08-21 12:52:49, 11359 ნახვა
ზელენსკი: მზად ვარ ბელგოროდი გავცვალო ნატოს წევრობისთვის
![]() უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ, უპასუხა შეკითხვას ნატოში ქვეყნის წევრობის შესაძლო ტერიტორიული დათმობების შესახებ, ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა მზადაა გაცვალოს მხოლოდ რუსული ქალაქი ბელგოროდი ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში გაწევრიანების შესაძლებლობისთვის. შესაბამისი განცხადება ზელენსკისა და დანიის პრემიერ-მინისტრ მეტე ფრედერიკსენის ერთობლივ პრესკონფერენციაზე სკრიდსტრუპის ავიაბაზაში ვიზიტის დროს გაკეთდა. ზელენსკი ნიდერლანდებს ეწვია, სადაც ჟურნალისტების კითხვებზე პასუხის გაცემისას გამორიცხა უკრაინის ტერიტორიებზე რაიმეს „გაცვლის“ შესაძლებლობა. კვირის დასაწყისში ნატოს გენერალური მდივნის ოფისის ხელმძღვანელმა სტიან იენსენმა განაცხადა, რომ მშვიდობის მისაღწევად უკრაინას შეუძლია დათმოს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ნაწილი და ამის სანაცვლოდ ქვეყანა მიიღებს რეალური შანსი შეუერთდეს ჩრდილო ატლანტიკურ ალიანსს. ოფიციალური პირის განცხადებამ უკრაინაში საზოგადოების პროტესტი გამოიწვია. მოგვიანებით, უკრაინის ხელისუფლების წარმომადგენლების კრიტიკის შემდეგ, იენსენმა თავის სიტყვებს "შეცდომა" უწოდა და განმარტა, რომ ისინი წარმოთქმული იყო "ფართო დისკუსიის შესაძლო სამომავლო სცენარების შესახებ". თუმცა, ამის გარეშეც არაერთმა დასავლელმა პოლიტიკოსმა ბოლო დროს ისაუბრა უკრაინის უუნარობაზე, გაათავისუფლოს ოკუპირებული ტერიტორიები სამხედრო გზით და კრემლთან მოლაპარაკებების გარდაუვალობაზე. კიევი უარყოფითად რეაგირებს მსგავს განცხადებებზე. რუსეთის ბელგოროდის რეგიონი, რომელიც ესაზღვრება უკრაინას და ქალაქ ბელგოროდს რეგულარულად ბომბავს უკრაინის შეიარაღებული ძალები და ე.წ. მოხალისეთა კორპუსის და ლეგიონის "რუსეთის თავისუფლების" მებრძოლები, რომლებიც იბრძვიან უკრაინის მხარეს. მათ რამდენიმე რეიდი მოახდინეს რეგიონში, რის შედეგადაც რუსი მესაზღვრეები მოკლეს და ტყვედ აიღეს სამხედრო ტექნიკა. ბელგოროდის რეგიონის მცხოვრებლებმა არაერთხელ მიმართეს რუსეთის პრეზიდენტს ვლადიმერ პუტინს მათი ომისგან დაცვის თხოვნით. ამავდროულად, რეგიონული ხელისუფლება ადგილობრივ მოსახლეობას უსაფრთხო ადგილებში ევაკუაციისკენ მოუწოდებს, ხოლო თავად ბელგოროდში გაიხსნა მიგრანტების დროებითი განსახლების ცენტრები.