2023-07-20 14:05:31, 3788 ნახვა
Apple-მა შესაძლოა შექმნას AR სათვალეები მხედველობისთვის რეგულირებადი ლინზებით: კომპანიამ მიიღო პატენტი
![]() Apple-ს აქვს დაპატენტებული მხედველობის ლინზები, რომლებიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას ისეთ გაჯეტებში, როგორიცაა AR სათვალეები და დამოუკიდებლად მორგება. ამის შესახებ Digital Trends წერს. ცნობილია, რომ Apple-ის შერეული რეალობის Vision Pro-ის ახლახან წარმოდგენილ სათვალეებში შესაძლებელი იქნება მხედველობისთვის სპეციალური ლინზების დამატება. ისინი, Bloomberg-ის ჟურნალისტის მარკ გურმანის თქმით, 300-600 დოლარი ეღირება. თუმცა, ახალი პატენტი აჩვენებს ბევრად უკეთეს და იაფ გზას, რათა AR სათვალეები ხელმისაწვდომი გახდეს მათთვის, ვინც იყენებს მხედველობის კორექციის მოწყობილობებს. პატენტი განმარტავს, თუ როგორ შეიძლება მომავალი მოწყობილობების ლინზების კორექტირება, სანამ ისინი არ შეესაბამება რეცეპტს. ამ გზით არ იქნება საჭირო ლინზების შეცვლა ან მომხმარებლისთვის შეუფერებელი ჩანართების ცდა. ლინზების მორგების ერთ-ერთი გზაა ობიექტის შორიდან დათვალიერება და საკონტროლო მოწყობილობის გამოყენება, სანამ ობიექტი არ გახდება ნათელი. ვარაუდობენ, რომ შესაძლებელი იქნება ფოკუსის რეგულირება, მაგალითად, ციფრული გვირგვინის გამოყენებით Apple Watch-ზე. როგორც ჩანს, ეს ჭკვიანი სისტემა Vision Pro-ში არ იქნება წარმოდგენილი, რადგან Apple-მა უკვე განმარტა, რომ იგი პარტნიორობით Zeiss-თან შექმნა ლინზები, რომლებიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას ყურსასმენში. მაგრამ პატენტში აღწერილი იდეა მიმზიდველია იმით, რომ არ საჭიროებს დამატებით შესყიდვებს. Apple-ის შერეული რეალობის სათვალეები ჯერ არ არის ბაზარზე, კომპანიას აქვს დრო, შეცვალოს ლინზების სისტემა. თუმცა, ეს ჯერჯერობით მხოლოდ პატენტია და შესაძლოა არასოდეს განხორციელდეს.