2023-02-01 00:17:12, 4323 ნახვა
ტრეტიაკოვის გალერეამ ხელოვნების შედევრები ე.წ სულიერ და მორალურ ღირებულებებთან შესაბამისობაში უნდა მოიყვანოს
![]() რუსეთის კულტურის სამინისტრომ წერილი გაუგზავნა ტრეტიაკოვის გალერეას, რომელშიც მოითხოვა ანგარიში მუზეუმის ექსპოზიციის „სულიერ და მორალურ ღირებულებებთან“ შესაბამისობის შესახებ. ამის შესახებ მოსკოვი თაიმსი წერს. დოკუმენტს, რომლის ასლიც რედაქტორების განკარგულებაშია, ხელი მოაწერა კულტურის სამინისტროს მუზეუმებისა და საგარეო ურთიერთობათა დეპარტამენტის მოადგილემ ნატალია ჩეჩელმა. 6 თებერვლამდე გალერეის გენერალურმა დირექტორმა, ზელფირა ტრეგულოვამ უნდა უპასუხოს სამინისტროს მიერ მიღებულ სერგეი შადრინის საჩივარს. ის გულისხმობს რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის ბრძანებულებას, რომელშიც ჩამოთვლილია ეს ტრადიციული ფასეულობები (მათ შორის, ადამიანის უფლებები, პატრიოტიზმი, სამშობლოსადმი მსახურება, ოჯახი და სულიერის უპირატესობა მატერიალურზე). შადრინი ჩიოდა, რომ გალერეაში "გამოფენილია ნამუშევრები, რომლებსაც აქვთ დესტრუქციული იდეოლოგიის ნიშნები". ამ ექსპონატებისგან ღრმა პესიმიზმს, სიცარიელის და უიმედობის განცდას განიცდიდა. შადრინს არ მოეწონა ციკლი „უკანასკნელი ვახშამი“ 13 ტილოსგან, „რომლის შინაარსიდანაც შეუძლებელია იმის გაგება, თუ ვინ არის იუდა“. მე-20 საუკუნის მეორე ნახევრის ხელოვნებაში, კაცის თქმით, არის „ბევრი დაკრძალვის სცენები, მათ შორის მარგინალური სოციალური ელემენტების თანდასწრებით“, „მთვრალი ალკოჰოლიზმი“ და შინაური მმართველების გამოსახულების „ნებაყოფლობითი ინტერპრეტაციები“. კულტურის მოღვაწეები. შადრინი ასევე აღაშფოთა 1978 წლის პიეტას ქანდაკებამ - მან ღვთისმშობლის თავის არყოფნა რელიგიური შეთქმულების "ეშმაკურ ინტერპრეტაციად" მიიჩნია. ამჟამად კოლექცია 130,000-ზე მეტ ნიმუშს შეიცავს, ანდრეი რუბლიოვის „სამებიდან“ ვასილი კანდინსკის მონუმენტური „კომპოზიცია VII“-ითა და კაზიმირ მალევიჩის „შავი კვადრატით“ დამთავრებული.