2025-03-27 00:12:44, 2288 ნახვა
უეფა ემზადება რუსეთის ევროპულ ფეხბურთში დასაბრუნებლად
![]() უეფა ემზადება რუსეთის ევროპულ ფეხბურთში დასაბრუნებლად, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილებას მხოლოდ ცეცხლის შეწყვეტის შემდეგ მიიღებენ. როგორც The Independent იუწყება, ბელგრადში უეფას ყრილობის წინ, ოფიციალური პირები უფრო აქტიურად განიხილავენ რუსეთის გუნდებისა და ნაკრებების ოფიციალურ ტურნირებზე დაშვების საკითხს. გაზეთის წყაროები ამტკიცებენ, რომ ზოგიერთი მაღალჩინოსანი მზადაა რუსეთი შეჯიბრში „ხვალაც“ დააბრუნოს, ზოგი კი მიიჩნევს, რომ ქვეყანა საერთოდ არ უნდა შეჩერებულიყო თამაშებიდან. ასოციაციაში მზარდი შიდა ზეწოლა ასევე გამოწვეულია იმით, რომ პალესტინის ფეხბურთის ფედერაცია და აზიის კონფედერაცია ითხოვენ ისრაელის შეჩერებას საერთაშორისო ფეხბურთიდან, ხოლო საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციები ქვეყანას ადანაშაულებენ მატჩების გამართვაში ბრძოლის შედეგად ოკუპირებულ რაიონებში. ამავდროულად, ოფიციალურმა პირებმა გაიხსენეს, რომ 2022 წელს რუსეთი გამოეთიშა კონკურსს არა მორალური, არამედ ორგანიზაციული მიზეზების გამო - მინიმუმ 12 ევროპულმა ასოციაციამ უარი თქვა რუსეთის გუნდებთან თამაშზე, მათ შორის პოლონეთმა, რუსეთის მეტოქე ქვეყანამ 2022 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის პლეი-ოფის მატჩებში. თუმცა, ეს საკითხი ამჟამად უეფას კონგრესის დღის წესრიგში არ დგას და რუსეთის კონკურსზე დაშვების შესახებ საბოლოო გადაწყვეტილება მხოლოდ უკრაინაში სამხედრო ოპერაციების დასრულების შემდეგ შეიძლება იქნას მიღებული. სავარაუდოდ, ამ ინიციატივით ჯერ საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტი გამოვა, შემდეგ კი ყინულის ჰოკეის საერთაშორისო ფედერაცია.