2025-03-22 00:48:15, 3804 ნახვა
უკრაინამ კურსკის რეგიონში ბევრი ტანკი დაკარგა, - Forbes
კურსკის ხიდზე ბრძოლების დროს უკრაინის თავდაცვის ძალების ტექნიკის დანაკარგები თითქმის იგივე იყო, რაც რუსული არმიის დანაკარგები. ამ მხრივ, ბრძოლა მკვეთრად განსხვავდება რუსეთ-უკრაინის ომის სხვა ბრძოლებისგან, წერს სამხედრო დამკვირვებელი დევიდ ექსი Forbes-ის გვერდებზე. მან აღნიშნა, რომ სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დაწყებიდან Oryx OSINT-ის ანალიტიკოსებმა ფოტოებისა და ვიდეოების გამოყენებით დაადასტურეს მინიმუმ 3200 რუსული ტანკის განადგურება. ამავე დროს, უკრაინის არმიამ დაკარგა დაახლოებით 950 ტანკი. ამრიგად, ამ ტიპის აღჭურვილობის დანაკარგების თანაფარდობა არის 3.4-დან 1-მდე უკრაინის სასარგებლოდ. მაგრამ კურსკის ოლქის ტერიტორიაზე რვათვიან ბრძოლაში დანაკარგების თანაფარდობა სრულიად განსხვავებულია. იქ რუსებმა 66 ტანკი დაკარგეს, უკრაინელებმა კი - 55. ამრიგად, შეფარდება მხოლოდ 1,2 1 იყო უკრაინის სასარგებლოდ. „ეს ცუდი ამბავია უკრაინისთვის... რუსებმა ყველაფერი გააკეთეს, დაამარცხეს ან აიღეს მეტი ტანკი, ვიდრე უკრაინელებს შეეძლოთ დაკარგვის საშუალება“, წერს დევიდ ექსი. უკრაინული ანალიტიკური ჯგუფის Frontelligence Insight-ის ბოლო მოხსენებაზე ციტირებით, მიმომხილველი აღნიშნავს, რომ უკრაინას არ შეუძლია განიცადოს 1-1 ზარალი რუსეთთან ომში, რომელსაც აქვს სამჯერ მეტი მოსახლეობა და მნიშვნელოვნად მეტი ყველა სახის რესურსი. იმისთვის, რომ რუსული არმია უკრაინულზე უფრო სწრაფად დაქვეითდეს, დანაკარგები უნდა იყოს მინიმუმ 3-დან 1-მდე უკრაინის სასარგებლოდ. ამავდროულად, აქსი აღიარებს, რომ, ყოველ შემთხვევაში, ტანკების მხრივ, უკრაინის მდგომარეობა ისეთი ცუდი არ არის, როგორც რუსეთისთვის. დაკარგა პრაქტიკულად მთელი ომამდელი სატანკო ფლოტი, რუსეთი იძულებულია დაეყრდნოს 1960-იანი და 1950-იანი წლების ძველი ტანკების საბჭოთა მარაგს, ასევე მცირე რაოდენობით ახალ წარმოებას. თუმცა, უკრაინა თანდათან აახალგაზრდავებს სატანკო ფლოტს დასავლელი პარტნიორების მიწოდებით. მარტის დასაწყისში თავდაცვის ძალებმა დატოვეს კურსკის ხიდის უმეტესი ნაწილი და გადავიდნენ მომზადებულ პოზიციებზე სუჯას დასავლეთით. სამხედრო დამკვირვებლის ალექსანდრე კოვალენკოს თქმით, უკრაინის შეიარაღებული ძალები უკან არ დაიხევენ, მაგრამ შეეცდებიან ამ ბუფერული ზონის შენარჩუნებას. იმავდროულად, მტერი აგრძელებს ძალების დაგროვებას სუჯას რეგიონში და არ წყვეტს სუმის რეგიონში გარღვევის მცდელობებს. კერძოდ, საზღვრის გადაკვეთას მცირე ქვეითი ჯგუფები, კერძოდ, დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფები ცდილობენ.