რუსებმა ჩასოვ იარში შეიჭრნენ, უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა ძლიერი თავდასხმა მოიგერიეს
ტექსტს კითხულობს AI ასისტენტი
რუსებმა დააგროვეს დიდი რაოდენობით ჯავშანტექნიკა ჯარით და წავიდნენ დონეცკის ოლქის ქალაქ ჩასოვ იარში შტურმისთვის. როგორც მონიტორინგის პროექტი DeepState იტყობინება, უმეტეს შემთხვევაში რუსებს უკრაინელი სამხედროები ხვდებოდნენ ქალაქთან მისადგომებთან ან სხვა არხებით ქალაქში შესვლისას. "კოლონი შედგებოდა ორ ათზე მეტი შენაერთისაგან, რომლებსაც უკრაინელი სამხედროები 6 მარტის დილით დახვდნენ. მტერი ამ რაოდენობას დიდი ხნის განმავლობაში აგროვებდა", - ნათქვამია ანგარიშში. აღნიშნულია. რომ ჩასოვი იარის მიდამოში ასეთი აქტივობა უჩვეულოა, ვინაიდან ზეწოლას ძირითადად ქვეითთა მცირე ჯგუფები ახორციელებენ. DeepState-ის მონაცემებით, ბრძოლები ახლა მთელ ქალაქში მიმდინარეობს. "ცალკე უნდა გამოვყოთ ნოვოსევერნის მიკრორაიონი, რომლის სრულად დაკავებას კ***პები უკვე დიდი ხანია, უშედეგოდ ცდილობენ. ასევე ქალაქის ცენტრალურ ნაწილს, სადაც ხშირად ურტყამს ოკუპანტის ქვეითი, რომელიც ცდილობს მრავალსართულიანი შენობების ნანგრევებში დამალვას. მუდმივი მცდელობაა, რომ ს. მეფე დანიელის სახელობის 24-ე ცალკეული მექანიზებული ბრიგადა იტყობინება, რომ 6 მარტს ჩასოვოი იარში დილის "საფარის" შედეგად განადგურდა 16 ერთეული რუსული ტექნიკა. რუსულ კოლონას 25 ერთეული ტექნიკისგან შემდგარი უკრაინელი ქვეითი, საარტილერიო და უპილოტო ეკიპაჟები შეხვდნენ. 24-ე ბრიგადის ინფორმაციით, განადგურდა 11 ერთეული ტექნიკა და დაზიანდა კიდევ ხუთი მანქანა. მტრის წინასწარი დანაკარგი ცოცხალი ძალით არის მინიმუმ 33 მებრძოლი მოკლული და დაჭრილი. "შედეგად, რუსული კოლონა რაღაც მომენტში "საცობში" გაიჭედა - დაზიანებულმა ტექნიკის ჯგუფმა გადაკეტა არხის გადაკვეთა. გადარჩენილებმა "უკუღმა" უბიძგეს, მაგრამ ყველამ ვერ მოახერხა გაქცევა. მინიმუმ 14 ერთეული ტექნიკა დაიწვა ან დარჩა ბრძოლის ველზე, სხვებმა გადაწყვიტეს ბედის ცდუნება და უკან დაბრუნდნენ", - იტყობინება ბრიგადა. ჩასოვ იარისთვის ბრძოლა უკრაინულ და რუს ჯარებს შორის 2024 წლის აპრილში დაიწყო. ახლახან სამხედრო დამკვირვებელმა დენის პოპოვიჩმა აღნიშნა, რომ ახლა რუსებს არ შეუძლიათ ფრონტის რამდენიმე მიმართულებით ერთდროულად თავდასხმა, როგორც ეს რამდენიმე თვის წინ გააკეთეს. ამიტომ ოკუპანტები იძულებულნი არიან აირჩიონ ერთი მიმართულება, რომელიც მათი აზრით ყველაზე პერსპექტიული იქნება. პოპოვიჩის თქმით, მათ შეუძლიათ ჯარის გადაყვანა სამკუთხედში - ტორეც-ჩასოვ იარ-კონსტანტინოვკაში. მათი მიზანია კონსტანტინოვკაზე შეტევის დაწყება.