2022-10-06 17:44:43, 4219 ნახვა
ანნი ერნო ლიტერატურაში ნობელის პრემიის მფლობელია
![]() ფრანგი მწერალი ენი ერნო არის 2022 წლის ნობელის პრემიის ლაურეატი ლიტერატურის დარგში, განაცხადეს ხუთშაბათს სტოკჰოლმში ნობელის კომიტეტის წარმომადგენლებმა. ერნო დაჯილდოვებულია "გამბედაობისა და სიმტკიცისთვის, რომლითაც იგი ამხელს პირადი მეხსიერების წარმოშობას, გაუცხოებას და კოლექტიური ჩარჩოს". "ერნო თავის ნამუშევრებში თანმიმდევრულად და სხვადასხვა კუთხით განიხილავს ცხოვრებას, რომელიც გამოირჩევა ძლიერი უთანასწორობით სქესის, ენისა და კლასის თვალსაზრისით. მისი ავტორობის გზა გრძელი და რთული იყო", - ნათქვამია ნობელის კომიტეტის ოფიციალურ ვებგვერდზე. მწერლის ნაწარმოებები ძირითადად ავტობიოგრაფიულია. თავის ერთ-ერთ წიგნში – „მოვლენა“ – ერნო საუბრობს აბორტზე 1963 წელს, როცა აბორტი ჯერ კიდევ უკანონო იყო საფრანგეთში. ორიგინალური სათაურით ამ წიგნის კინოადაპტაციას (2021) ვენეციის კინოფესტივალზე ოქროს ლომი დაჯილდოვდა. ენი ერნო დაიბადა 1940 წლის 1 სექტემბერს ლილებონში, ნორმანდია. მისი პირველი რომანი, ცარიელი კარადები, 1974 წელს გამოიცა. მწერლის სხვა ცნობილ ნაწარმოებებს შორისაა - "გარე ცხოვრება", "ჩვეულებრივი ვნება", "ადგილი ცხოვრებაში", "წლები".