აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა NBC-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ „არსებობს მეთოდები“ და „ვარიანტები“, რომლებიც მას მესამე ვადით არჩევის საშუალებას მისცემს. ეს აკრძალულია აშშ-ს კონსტიტუციით.
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ის „არ ხუმრობს“ თეთრ სახლში მესამე ვადით კენჭისყრაზე, მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი ნაბიჯი დაარღვევს აშშ-ს კონსტიტუციას.
ამის შესახებ ამერიკის პრეზიდენტმა კვირას NBC News-თან ინტერვიუში განაცხადა.
ეს კომენტარი ჯერ კიდევ ყველაზე ნათელი ნიშანი იყო იმისა, რომ დონალდ ტრამპი შესაძლოა ცდილობდეს ძალაუფლების ხელში ჩაგდებას 2029 წლის დასაწყისში მისი მეორე ვადის დასრულების შემდეგ.
1951 წელს მიღებული კონსტიტუციის 22-ე შესწორება აცხადებს, რომ „არც ერთი პირი არ უნდა აირჩეს პრეზიდენტის თანამდებობაზე ორ ვადით მეტი“ - ზედიზედ ან წყვეტილი.
NBC-ის ჟურნალისტებმა დონალდ ტრამპს ჰკითხეს მისი კომენტარების შესახებ მეორე ვადის შემდეგ თეთრ სახლში დარჩენის მცდელობის შესახებ. მან ადრე თქვა, რომ "ხუმრობდა", მაგრამ ამჯერად თქვა, რომ არ იყო.
"კარგი, არის გეგმები, არის არაგეგმები. არის მეთოდები, რომლითაც შეიძლება ამის გაკეთება, როგორც მოგეხსენებათ. არ ვხუმრობ", - თქვა მან.
კვირას ფლორიდადან ვაშინგტონში მფრინავ Air Force One-ზე ჟურნალისტებთან საუბრისას მან გაიმეორა თავისი პრეტენზია 2020 წლის არჩევნებში გამარჯვების შესახებ, რომელიც წააგო დემოკრატ ჯო ბაიდენთან.
„უფრო და უფრო მეტი ადამიანი მთხოვს მესამე ვადით, რაც გარკვეულწილად არის მეოთხე ვადა, რადგან სხვა არჩევნები, 2020 წლის არჩევნები, სრულიად გაყალბებული იყო“, - თქვა დონალდ ტრამპმა.
მაგრამ შემდეგ მან დაამატა: ”ახლა არ მინდა ვისაუბრო მესამე ვადაზე, რადგან როგორც არ უნდა შეხედოთ ამას, ჩვენ ჯერ კიდევ ბევრი დრო გვაქვს.”
მის კომენტარებს ოპოზიციის მწვავე დაგმობა მოჰყვა.
"ეს არის ის, რასაც დიქტატორები აკეთებენ", - წერს დემოკრატიული ეროვნული კომიტეტის თავმჯდომარე კენ მარტინმა სოციალურ მედია X-ზე. "სამ თვეში ტრამპმა საფონდო ბირჟა დაარღვია და ფასები აიწია. ახლა ის გეგმავს მესამე ვადის დანიშვნას იმის ნაცვლად, რომ რაიმე გააკეთოს ამერიკელების ცხოვრების გასაუმჯობესებლად."
ეს ხდება მას შემდეგ, რაც სტივ ბენონმა თქვა, რომ მას სჯერა, რომ ტრამპი „2028 წელს კვლავ იყრის კენჭს და გაიმარჯვებს“.
კვირას, აშშ-ს პრეზიდენტს ჰკითხეს, იქნება თუ არა მესამე ვადის უზრუნველსაყოფად აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტი ჯ.დ. ვენსი საპრეზიდენტო არჩევნებში კენჭისყრა და შემდეგ თავად ტრამპს „გადასცემს“ ხელკეტს.
"კარგი, ეს არის ერთ-ერთი მათგანი. მაგრამ არის სხვები. არის სხვები", - უპასუხა დონალდ ტრამპმა, მაგრამ უარი თქვა ამ სხვა ვარიანტების დასახელებაზე.
ამავდროულად, ნოტრ-დამის უნივერსიტეტის საარჩევნო სამართლის პროფესორმა დერეკ მიულერმა განაცხადა, რომ მე-12 შესწორებაში ნათქვამია, რომ ტრამპს არ აქვს უფლება იყაროს ვიცე-პრეზიდენტის პოსტზე მეორე ვადის შემდეგ.
”მე არ ვფიქრობ, რომ არსებობს რაიმე უცნაური ხრიკი საპრეზიდენტო ვადის ლიმიტების გადასალახად,” - თქვა მან.
The New York Times-მა გამოაქვეყნა ვრცელი სტატია, რომელშიც ნათქვამია, რომ ბოლო სამი წლის განმავლობაში შეერთებული შტატები უკრაინის სამხედრო ოპერაციებში "ბევრად უფრო ღრმად იყო ჩართული, ვიდრე ადრე ეგონათ". ტექსტის ავტორმა ადამ ენტუსმა ჩაატარა 300-ზე მეტი ინტერვიუ ყოფილ და ამჟამინდელ ჩინოვნიკებთან, პოლიტიკოსებთან და დაზვერვის ჩინოვნიკებთან უკრაინიდან, შეერთებული შტატებიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, გერმანიიდან, პოლონეთიდან, ბელგიიდან, ბალტიისპირეთის ქვეყნებიდან და თურქეთიდან. მან აღწერა ვისბადენში, გერმანიაში, სამეთაურო ცენტრის მუშაობა, სადაც ამერიკელი სამხედროები უკრაინელებთან ერთად გეგმავდნენ სამხედრო ოპერაციებს, ეხმარებოდნენ მათ სამიზნეების შერჩევაში და სტრატეგიულ დაგეგმარებაში. სხვა საკითხებთან ერთად, NYT იძლევა თავის ვერსიას 2023 წლის ზაფხულში უკრაინის კონტრშეტევის წარუმატებლობის მიზეზებზე და აღწერს თავდასხმას ყირიმის ხიდზე ATACMS რაკეტების გამოყენებით და ასევე საუბრობს ომის ეპიზოდზე, როდესაც რუსეთის მიერ ბირთვული იარაღის გამოყენების ალბათობა გაიზარდა, ამერიკული შეფასებით, 50% -მდე.
პირველი შეხვედრა აშშ-სა და უკრაინის წარმომადგენლებს შორის სარდლობის ცენტრში ევროპასა და აფრიკაში აშშ-ს არმიის შტაბ-ბინაში, გერმანიაში, ვისბადენში, შედგა, როგორც NYT წერს, 2022 წლის გაზაფხულზე - უკრაინაში რუსული ჯარების შეჭრიდან ორი თვის შემდეგ. უკრაინული მხრიდან ვისბადენში ჩავიდა გენერალ-ლეიტენანტი მიხაილ ზაბროდსკი , ამერიკული მხრიდან აშშ-ს არმიის მე-18 საჰაერო სადესანტო კორპუსის მეთაური გენერალი კრისტოფერ დონაჰიუ, რომელმაც კოლეგას პარტნიორობა შესთავაზა.
სამეთაურო ცენტრში ამერიკელი და უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეები, როგორც NYT აღწერს, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ოპერაციებს „გვერდიგვერდ“ გეგმავდნენ. ამერიკელებმა, რომლებმაც შეაგროვეს დაზვერვა, განსაზღვრეს ბრძოლის საერთო სტრატეგია და ასევე გადასცეს ზუსტი ინფორმაცია ხმელეთზე და ზღვაზე სამიზნეების კოორდინატებზე უკრაინელ სამხედროებს. ევროპული დაზვერვის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა, რომელსაც NYT-მა გამოუკითხა, გაიხსენა, რომ „გაოგნებული“ იყო იმის გაგებით, თუ რამდენად ღრმად იყო ჩართული აშშ უკრაინის ოპერაციებში. ”ახლა ისინი ასევე არიან სამიზნეების განადგურების ჯაჭვის ნაწილი”, - თქვა მან.
თავდაპირველად გენერალი დონაჰიუ და მისი თანაშემწეები უბრალოდ გადასცემდნენ ინფორმაციას რუსული ჯარების გადაადგილების შესახებ უკრაინის სახმელეთო ჯარების მაშინდელ მეთაურს ალექსანდრე სირსკის და მის შტაბს. თუმცა, ამან გაართულა ისედაც რთული ურთიერთობა სირსკისა და უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალ ვალერი ზალუჟნის შორის. კიდევ ერთი გართულება იყო გენერალ ზალუჟნის დაძაბული ურთიერთობა ამერიკელ კოლეგასთან, გაერთიანებული შტაბის უფროსებთან, გენერალ მარკ მილისთან. შედეგად, პენტაგონს მოუწია რთული არხის გამომუშავება მილისთვის, რომ დაუკავშირდეს ზალუჟნის, როდესაც ის თავს არიდებდა კონტაქტს - კალიფორნიის ეროვნული გვარდიის მეთაურის დევიდ ბოლდუინის და უკრაინული წარმოშობის ბიზნესმენის ლოს ანჯელესიდან, იგორ პასტერნაკის მეშვეობით, რომელიც იცნობდა უკრაინის მაშინდელ თავდაცვის მინისტრს ოლექსი რეზნიკოვს.
მარტში რუსეთის შეტევა კიევზე შეჩერდა. მაგრამ იმავე თვის ბოლოს, რუსეთმა დაიწყო დამატებითი ძალების გადაყვანა აღმოსავლეთ და სამხრეთ უკრაინაში. ამერიკელები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ თუ კოალიცია სტრატეგიას არ შეცვლიდა, უკრაინელები ომს წააგებდნენ. შემდეგ მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება მათთვის M777 ჰაუბიცებისა და საბრძოლო მასალის კიევში გადატანის შესახებ. პარტნიორობის ფარგლებში, ვისბადენში შეიქმნა მუდმივი დაგეგმვის ორგანო, Dragon Task Force. მალე უკრაინული მხარის წარმომადგენლებმა დაიწყეს ვისბადენში ჩამოსვლა: დაზვერვის ოფიცრები, ოპერატიული დამგეგმავები, კომუნიკაციებისა და ხანძარსაწინააღმდეგო სპეციალისტები.
ყოველ დილით უკრაინელები და ამერიკელები იკრიბებოდნენ ყველაზე პერსპექტიული სამიზნეების გამოსავლენად, რომელთა კოორდინატები უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს გადასცემდნენ. ამავდროულად, როგორც NYT წერს, ტერმინმა „მიზნები“ ცალკე კამათი გამოიწვია - ამერიკელი ოფიცრები დაინტერესდნენ, მიზანშეწონილი იყო თუ არა რუსული ჯარების ადგილმდებარეობის ასე დარქმევა. საბოლოოდ ისინი გახდნენ ცნობილი, როგორც "საინტერესო პუნქტები". ასევე შეთანხმდნენ, რომ რუსეთის ტერიტორიაზე თავდასხმების „ინტერესის პუნქტები“ არ იქნებოდა. თეთრმა სახლმა ასევე აკრძალა დაზვერვის გაზიარება რუსეთის შეიარაღებული ძალების მაღალი რანგის მეთაურების, როგორიცაა გენერალური შტაბის უფროსი ვალერი გერასიმოვი.
დაზვერვისა და სამიზნეების გადაცემის სისტემა სრულად ამოქმედდა 2022 წლის მაისში. ამავდროულად, ამერიკელებმა არ განაცხადეს, თუ საიდან და როგორ მოიპოვეს დარტყმების მონაცემები. ზაბროდსკი იხსენებს, რომ როდესაც უკრაინელებმა ჰკითხეს, რატომ უნდა ენდობოდნენ დაზვერვას, გენერალმა დონაჰიუმ უპასუხა: "ნუ ნერვიულობთ იმაზე, თუ როგორ გავიგეთ. უბრალოდ გჯეროდეთ, რომ როცა ისვრი, მიზანში მოხვდები და შედეგი მოგეწონებათ. და თუ შედეგი არ მოგეწონებათ, შეგვატყობინეთ და ჩვენ უკეთესს გავაკეთებთ".
თავდაპირველად, M777 გახდა უკრაინის არმიის "სამუშაო ცხენი". მაგრამ ჰაუბიცის სროლის მაქსიმალური დიაპაზონი ჩვეულებრივი ჭურვებით მხოლოდ 24 კილომეტრია. და M777-ებმა ვერ დაარტყეს მიზნებს რუსეთის შეიარაღებული ძალების უკანა ნაწილში. შემდეგ გენერალმა დონაჰუმ და გენერალმა კრისტოფერ კავოლიმ, რომელიც ასევე იყო ჩართული სამეთაურო ცენტრში, შესთავაზეს უკრაინელებს მიეცათ HIMARS მრავალჯერადი სარაკეტო სისტემები და რაკეტები 90 კილომეტრის მანძილით.
აშშ-ის მაშინდელი პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია დიდი ხნის განმავლობაში ყოყმანობდა, არ სურდა საკუთარი რეზერვების დაცლა - და იმის შიშით, რომ ეს ვლადიმერ პუტინის პროვოცირებას მოახდენდა. თუმცა, საბოლოოდ გადაწყვეტილება მიიღეს და უკრაინამ მიიღო პირველი HIMARS. პირობები იყო, რომ ვისბადენი მონიტორინგს გაუწევდა თითოეულ დარტყმას, აშშ-ს სამხედროები განიხილავდნენ სამიზნე სიებს და გააკეთებდნენ რეკომენდაციებს გამშვების განთავსებისა და დარტყმის დროზე, ხოლო რაკეტის გასაშვებად HIMARS ოპერატორებს დასჭირდებოდათ სპეციალური ელექტრონული გასაღები, რომლის დეაქტივაციაც ამერიკელებს შეეძლოთ ნებისმიერ დროს. HIMARS-ის გადაცემის შემდეგ, Task Force Dragon გახდა, როგორც NYT განაცხადა, "ომის უკანა ოფისი".
თუმცა, უკრაინის პირველი დიდი ტრიუმფი ვისბადენში შეხვედრამდე ორი კვირით ადრე მოხდა - 2022 წლის აპრილში, როდესაც რუსული ფლოტის ფლაგმანი, კრეისერი Moskva, შავ ზღვაში ჩაიძირა. ამერიკელი სამხედროების ერთი მაღალჩინოსანი იხსენებს, რომ ამერიკელი და უკრაინელი საზღვაო ოფიცრები რუტინულ დაზვერვის გაცვლის სხდომაზე იმყოფებოდნენ, როდესაც მოულოდნელად რაღაც გამოჩნდა ამერიკული რადარის ეკრანებზე. ამერიკელებმა თქვეს: "ოჰ, დიახ, ეს არის "მოსკოვი"! უკრაინელებმა უპასუხეს: "ღმერთო ჩემო. დიდი მადლობა. ნახვამდის". ამის შემდეგ თავს დაესხნენ რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ფლაგმანებს.
NYT წყაროების თანახმად, ამერიკული მხარე გაბრაზდა იმის გამო, რომ უკრაინელებმა არ მისცეს „უმცირესი გაფრთხილებაც კი“ კრეისერზე დარტყმის შესახებ. მაგრამ ამის გარდა, ამერიკელები გაოცებულნი იყვნენ იმის გაცნობიერებით, რომ კიევს ჰქონდა რაკეტები, რომლებსაც შეეძლოთ ასეთი გემის ჩაძირვა ნაპირიდან დიდ მანძილზე. უფრო მეტიც, დარტყმამ პანიკა გამოიწვია, რადგან ბაიდენის ადმინისტრაციას არ ჰქონდა განზრახული, რომ უკრაინელებს დაეთმოთ რუსული სამხედრო ძალაუფლების ასეთი მნიშვნელოვანი სიმბოლო.
მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვის ჩაძირვა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ტრიუმფი იყო, ეპიზოდში ასევე აისახა უკრაინულ-ამერიკული ურთიერთობების განსხვავებები ომის პირველ კვირებში, წერს NYT. როდესაც ამერიკელმა გენერლებმა დახმარება შესთავაზეს რუსეთის შემოჭრის დაწყების შემდეგ, ისინი უნდობლობის კედელს წააწყდნენ. ”ჩვენ ვიბრძვით რუსებთან, თქვენ არა. რატომ უნდა მოგისმინოთ?” - უთხრა მათ სირსკიმ მაშინ. თუმცა, მან სწრაფად შეცვალა მიდგომა: ამერიკელებს შეეძლოთ დაზვერვის უზრუნველყოფა, რაც უკრაინის არმიას არასდროს ჰქონია.
სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან სამი თვის შემდეგ, რუსეთის სტრატეგია, რომელმაც ვერ შეძლო კიევის შტურმით აღება, გადაიქცა "ნელ დახრჩობად" და უკრაინელებს სჭირდებოდათ ამის წინააღმდეგობა საკუთარი შეტევით, წერს NYT. ზალუჟნი თვლიდა, რომ აუცილებელი იყო ზაპოროჟიედან ოკუპირებულ მელიტოპოლში გადასვლა, რათა ყირიმიდან რუსული ჯარების მიწოდების მარშრუტები შეეწყვიტათ. დონაჰი ამტკიცებდა, რომ მელიტოპოლის ვარიანტი არარეალური იყო. საბოლოოდ, მხარეები შეთანხმდნენ ორეტაპიან შეტევაზე, რათა დაბნეულიყვნენ რუსი მეთაურები, რომლებიც თვლიდნენ, რომ უკრაინელებს ჰქონდათ საკმარისი ჯარისკაცები და აღჭურვილობა მხოლოდ ერთი შეტევისთვის.
ძირითადი ძალისხმევა მიმართული უნდა ყოფილიყო ხერსონის ხელახლა აღებასა და დნეპრის დასავლეთ ნაპირის აღებას. გეგმა იყო, რომ რუსეთის სადერივაციო ოპერაცია დაახლოებით 4 სექტემბერს დაწყებულიყო აღმოსავლეთში, ხარკოვის რეგიონში, რასაც მოჰყვებოდა ორკვირიანი საარტილერიო დაბომბვა ხერსონის რეგიონში რუსეთის თავდაცვის შესუსტების მიზნით და მხოლოდ ამის შემდეგ, დაახლოებით 18 სექტემბერს, უკრაინის შეიარაღებული ძალები გადაადგილდებოდნენ ხერსონისკენ და გადალახავდნენ დნეპერს , თუ ჯერ კიდევ საკმარისი საბრძოლო მასალა ჰქონდათ. თუმცა, ამავდროულად, ზელენსკი უშუალოდ დაუკავშირდა მეთაურებს ადგილზე და ერთ-ერთი ასეთი საუბრის შემდეგ ამერიკელებს აცნობეს, რომ გეგმა შეიცვალა - ხერსონი იქნებოდა პირველი სამიზნე და ოპერაცია 29 აგვისტოს დაიწყება.
საბოლოოდ, ყველაფერი გეგმის მიხედვით არ წავიდა, ირწმუნება NYT. რუსულმა ჯარებმა ხერსონში გადაიტანეს გაძლიერება და ხარკოვის ოლქის ფრონტი შესუსტეს. ზალუჟნი მიხვდა, რომ ახლა შესაძლებელი იყო დონაჰიუს რჩევის განხორციელება და მდინარე ოსკოლის ხეობამდე მისვლა - რაც უკრაინელებმა გააკეთეს. იმავდროულად, დნეპრის დასავლეთ ნაპირზე, როგორც ამერიკული დაზვერვის ცნობით, რუსეთის ჯარებმა დაიწყეს საკვებისა და საბრძოლო მასალის დეფიციტი მდინარის გასწვრივ ხიდებზე HIMARS-ის სარაკეტო თავდასხმების გამო. გენერალი დონაჰიუ, როგორც NYT წერს, მიმართულების უკრაინელ მეთაურს, გენერალ ანდრეი კოვალჩუკს „ევედრებოდა“ სწრაფად წინსვლას, მაგრამ მან ყოყმანობდა.
ამავდროულად, შემოდგომისთვის, ბაიდენის ადმინისტრაციამ უფლება მისცა უკრაინელებს დახმარება გაუწიოს საზღვაო თვითმფრინავების ფლოტის განვითარებას, წარმოებას და განლაგებას. ოქტომბერში CIA-მ ფარულად დაიწყო სევასტოპოლის პორტზე უპილოტო თვითმფრინავების დარტყმების მხარდაჭერა.
იმავე თვეში აშშ-ს დაზვერვამ მიიღო ინფორმაცია, რომ რუსეთის ძალების გაერთიანებული ჯგუფის მეთაური სერგეი სუროვიკინი საუბრობდა ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენების შესაძლებლობაზე, თუ უკრაინელები განაგრძობდნენ წინსვლას ყირიმში. ამ მომენტამდე, აშშ-ს დაზვერვა აფასებდა რუსეთის მიერ უკრაინაში ბირთვული იარაღის გამოყენების ალბათობას 5-10%. სუროვიკინის საუბრის მოსმენის შემდეგ ეს შეფასება 50%-მდე გაიზარდა.
ვაშინგტონში, იტყობინება NYT, ბაიდენის მრჩევლები "ნერვიულად აინტერესებდათ" შეიძლება თუ არა ზეწოლა უკრაინელებზე, რათა შეანელონ მათი წინსვლა დნეპრის გასწვრივ. ეს მომენტი, აღნიშნავს NYT, შეიძლებოდა ყოფილიყო „უკრაინელთა საუკეთესო შანსი, რომ გადამწყვეტი დარტყმა მიაყენონ რუსებს“. მაგრამ ეს არასოდეს მომხდარა. შედეგად, რუსეთის არმიამ დატოვა ხერსონი, მაგრამ უკრაინის შეიარაღებული ძალების შეტევა შეჩერდა და უკრაინის ჯარებმა დნეპერი არ გადალახეს.
2023 წლის დასაწყისში შტაბმა დაიწყო ახალი შეტევის დაგეგმვა. ზალუჟნიმ კვლავ შესთავაზა თავდასხმა მელიტოპოლზე, მაგრამ ამერიკელი გენერლები სკეპტიკურად უყურებდნენ ამ იდეას. პენტაგონი ასევე შეშფოთებულია მისი შესაძლებლობით, მიაწოდოს საკმარისი იარაღი ასეთი ოპერაციისთვის. იყო მოსაზრება, რომ ძლიერ პოზიციაზე მყოფმა უკრაინელებმა უნდა განიხილონ რუსეთთან გარიგების დადების შესაძლებლობა. იდეა წამოაყენა გაერთიანებული შტაბის თავმჯდომარემ მარკ მილიმ, მაგრამ ამერიკელმა პოლიტიკოსებმა, რომლებიც უკრაინას უჭერენ მხარს (მათ შორის რესპუბლიკელებს კონგრესში) ადანაშაულებდნენ მას აგრესორის დამშვიდებაში.
იმავდროულად, უკრაინელებთან ერთობლივი მუშაობის კოორდინაცია გენერალ დონაჰუდან გადავიდა უსაფრთხოების მუდმივ დამხმარე ჯგუფზე, რომელსაც ხელმძღვანელობდა გენერალ-ლეიტენანტი ანტონიო აგუტო. ეს უკრაინელებისთვის მეტ ავტონომიას და ურთიერთობების ახალ ბალანსს ნიშნავდა: ახლა უკრაინელებს უნდა მოეპოვებინათ ვისბადენის ნდობა. ამის პირველი ეპიზოდი იყო თავდასხმა ახალი წლის ღამეს HIMARS MLRS რაკეტებით მაკეევკას პროფესიული სკოლის შენობაში მობილიზებული ჯარისკაცების პოლკზე, რომელიც აღმოაჩინა უკრაინულმა დაზვერვამ. გენერალმა ზაბროდსკიმ გაიხსენა, რომ უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა „მთელი სამიზნე პროცესი აბსოლუტურად დამოუკიდებლად განახორციელეს“. შედეგად, ამერიკელი და უკრაინელი ოფიცრები ყოველდღიურად აგრძელებდნენ შეხვედრებს, მაგრამ ახლა უკრაინელ მეთაურებს მოქმედების მეტი თავისუფლება ჰქონდათ.
ვისბადენში შემუშავებული თავდასხმის გეგმა კვლავ მოიცავდა ორ მიმართულებას: სირსკის მეთაურობით დაჯგუფებას ბახმუტის მახლობლად შეტევა უნდა განეხორციელებინა, რათა რუსული ძალები მელიტოპოლისკენ მთავარი გარღვევისგან გადაეშალა. თუმცა, უკრაინის სარდლობაში დაიწყო დაპირისპირება სირსკისა და ზალუჟნის შორის. მათი მეტოქეობა, როგორც NYT წერს, ჯერ კიდევ 2021 წელს დაიწყო, როდესაც ზელენსკიმ მთავარსარდლად ნაკლებად გამოცდილი ზალუჟნი დანიშნა. მან უპირატესობა მიანიჭა სირსკის, რომელიც მანამდე ახალი მთავარსარდალი იყო. ზალუჟნი ზოგჯერ ზიზღით უწოდებდა რუსეთში დაბადებულ სირსკის "იმ რუს გენერალს".
თავდაპირველი გეგმის მიხედვით, შეტევა 1 მაისს უნდა დაწყებულიყო. ამ დროს ვაგნერის PMC ბახმუტთან კარგავდა დაქირავებულთა დიდ რაოდენობას. NYT-ის წყაროების თანახმად, სირსკიმ, რომ ეს შესაძლებლობა მიიჩნია, დაჟინებით მოითხოვდა იქ საუკეთესო გუნდების გაგზავნას. ზელენსკი მის მხარეს დადგა, მიუხედავად როგორც ზალუჟნის, ისე ამერიკელების წინააღმდეგობისა და კონტრშეტევის საფუძველი, წერს NYT, ფაქტობრივად ჩაიშალა. თუმცა, წყაროებმა განაცხადეს, რომ ამერიკელებმა ჯერ კიდევ "ნახეს გამარჯვების გზა" კონტრშეტევის განხორციელებით, სანამ რუსული ჯარები არ დაასრულებდნენ ფორტიფიკაციას და მეტი ძალები გადაიტანდნენ ზაპოროჟიას რეგიონში. მაგრამ უკრაინელები დროში ჩერდებოდნენ და ამტკიცებდნენ, რომ მათ არ მიუღიათ ყველა დაპირებული იარაღი, თუმცა ამერიკელებმა დაარწმუნეს, რომ საკმარისი იყო.
კონტრშეტევის საბოლოო გეგმა მაისის ბოლოს ვალერი ზალუჟნიმ მთავარსარდლის შტაბის სხდომაზე გამოაქვეყნა. ამ გეგმის მიხედვით, უკრაინელი გენერალი ალექსანდრე ტარნავსკი 12 ბრიგადით და საბრძოლო მასალის დიდი ნაწილით უნდა გასულიყო მელიტოპოლისკენ, საზღვაო ქვეითთა კორპუსის მეთაური, გენერალ-ლეიტენანტი იური სოდოლი, დაახლოებით ხუთი ბრიგადით, უნდა განეხორციელებინა დამხმარე შეტევა მარიუპოლისკენ, ხოლო სირსკიმ უნდა განეხორციელებინა დივერსიული შეტევა აღმოსავლეთით ბახის გარშემო. თუმცა, მაშინ სირსკიმ ისაუბრა და განაცხადა, რომ მას სურდა გეგმიდან გადახვევა და სრულმასშტაბიანი ოპერაციის ჩატარება, რომლის მიზანი იყო რუსების ბახმუტიდან გაძევება და შემდეგ ლუგანსკში წინსვლა. როგორც მოგვიანებით გაირკვა, შტაბის შეხვედრის შემდეგ, ზელენსკიმ ბრძანა საბრძოლო მასალის თანაბრად გაყოფა სირსკისა და ტარნავსკის შორის.
ამერიკელებს შეხვედრის შედეგები არ ეცნობათ. მაგრამ შემდეგ აშშ-ს დაზვერვამ შეამჩნია, რომ უკრაინის ჯარები და საბრძოლო მასალები მოძრაობდნენ იმ მიმართულებით, რომელიც არ შეესაბამებოდა შეთანხმებულ გეგმას. ამის შემდეგ მალევე გაიმართა პოლონეთის საზღვარზე ნაჩქარევად ორგანიზებული შეხვედრა, რომელზეც ზალუჟნიმ აღიარა გენერლები კავოლისა და აგუტოს, რომ უკრაინელებმა გადაწყვიტეს თანაბარი შეტევის დაწყება ერთდროულად სამი მიმართულებით.
სირსკის შეტევამ ბახმუტთან დაიწყო უკრაინის არმიის ამოწურვა. გენერალმა აგუტომ რეკომენდაცია გაუწია ბრიგადებისა და საბრძოლო მასალის გაგზავნას სამხრეთში მელიტოპოლზე თავდასხმისთვის, მაგრამ მისი რჩევა არ გაითვალისწინეს. ევგენი პრიგოჟინის ლაშქრობამ მოსკოვზეც კი ვერ გადაარჩინა სიტუაცია; სირსკის თქმით, ამ აჯანყებამ მხოლოდ დაადასტურა სტრატეგიის სისწორე, რომლის ფარგლებშიც იგი აპირებდა ლუგანსკამდე მისვლას. შედეგად, უკრაინელებმა, როგორც NYT წერს, უზარმაზარი ძალისხმევა და რესურსი ჩადეს წარუმატებელ კამპანიაში განადგურებული ბახმუტის დასაბრუნებლად, მელიტოპოლამდე მისვლის გარეშე.
კონტრშეტევის წარუმატებლობამ, წერს NYT, "ორივე პარტნიორი დაჩაგრული დატოვა". „მნიშვნელოვანი ურთიერთობები შენარჩუნდა, მაგრამ ეს აღარ იყო 2022 წლის და 2023 წლის დასაწყისის შთაგონებული და სანდო ძმობა“, - თქვა პენტაგონის სპიკერმა სელესტ ვალანდერმა.
2024 წლის დასაწყისში, კონტრშეტევის წარუმატებლობის შემდეგ, ბაიდენის ადმინისტრაცია იძულებული გახდა დროდადრო გადაეკვეთა საკუთარი „წითელი ხაზები“ მხოლოდ იმისთვის, რომ უკრაინელები „ცალკე“ დარჩენილიყო. თუმცა, ზელენსკიმ ნათლად თქვა, რომ მას დიდი გამარჯვება სჭირდება, რათა ქვეყანაში მორალი აიმაღლოს და დასავლეთისგან ახალი მხარდაჭერა მიიღოს. ამერიკელებმა მიიღეს მოთხოვნები და გეგმები ზალუჟნისაგან, რამაც ისინი "შოკში ჩააგდო" - მაგალითად, მან მოითხოვა ხუთი მილიონი ჭურვი და მილიონი დრონი.
როგორც კომპრომისი, ამერიკელები საბოლოოდ დათანხმდნენ უკრაინის წინადადებას, ჩაეტარებინათ ოპერაცია შორი დისტანციის რაკეტებისა და საზღვაო თვითმფრინავების გამოყენებით, რათა აიძულონ რუსეთი გაეყვანა თავისი სამხედრო ინფრასტრუქტურა ყირიმიდან. მას ეწოდა მთვარის სეტყვა. ასეთი ოპერაციის განსახორციელებლად საჭირო იყო დიდი რადიუსის რაკეტები, მათ შორის ამერიკული ATACMS HIMARS მრავალჯერადი სარაკეტო სისტემისთვის 300 კილომეტრამდე მანძილით და მაღალი სიმძლავრის ქობინით. თუმცა, ბაიდენის ადმინისტრაცია ჯერ კიდევ ფრთხილობდა რუსეთში მიზნებზე ასეთი რაკეტებით დარტყმის უფლებაზე. მაგრამ როდესაც გენერალმა აგუტომ უთხრა აშშ-ს თავდაცვის მდივანს ლოიდ ოსტინს, რას მოიტანდა ოპერაცია, ოსტინმა თქვა: ”კარგი, აქ არის მართლაც დამაჯერებელი სტრატეგიული მიზანი, რომელიც არ არის მხოლოდ დარტყმა”.
თებერვალში ზელენსკიმ გენერალი ზალუჟნი გაათავისუფლა. მისი ადგილი სირსკიმ დაიკავა და ამერიკელები იმედოვნებდნენ, რომ გადაწყვეტილების მიღება ახლა უფრო თანმიმდევრული გახდებოდა. იმავდროულად, ამერიკული „წითელი ხაზები“ აგრძელებდა ცვლას და საბოლოოდ, მას შემდეგ, რაც რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა 2024 წლის მაისში დაიწყეს შეტევა ბელგოროდის რეგიონიდან ხარკოვზე, უკრაინელებმა მიიღეს ნებართვა გამოიყენონ ATACMS რუსეთის ტერიტორიის დარტყმისთვის. გენერლებს კავოლისა და აგუტოს დაევალათ რუსეთის ტერიტორიაზე „ოპერატიული ზონის“ შექმნა, რომლის ფარგლებშიც უკრაინელებს შეეძლოთ შეერთებული შტატების მიერ მოწოდებული იარაღის გამოყენება.
2024 წლის ზაფხულში სირსკიმ განაგრძო ამტკიცებდა, რომ მას გამარჯვება სჭირდებოდა, მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინული ძალები ამოწურული იყო. ამ დროისთვის უკრაინელებს თითქმის არ გაუზიარებიათ თავიანთი გეგმები პარტნიორებთან - მაგალითად, ამერიკელებს არ ჰქონდათ ინფორმირებული, რომ უკრაინის მთავარი სადაზვერვო სამმართველო (GUR) აპირებდა ფარულად შეაღწიოს რუსეთის ტერიტორიაზე. GUR-ის ხელმძღვანელი კირილ ბუდანოვი გააფრთხილეს, რომ თუ ის გადაკვეთს რუსეთის ფედერაციასთან საზღვარს, ამას გააკეთებს ამერიკის მხარდაჭერის გარეშე. მიუხედავად ამისა, მან ეს გააკეთა 2024 წლის გაზაფხულზე, მაგრამ ოპერაციამ არ გამოიწვია უკრაინული ძალების კონსოლიდაცია რუსეთის ტერიტორიაზე. ბაიდენის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, იტყობინება NYT, ხუმრობდნენ, რომ მათ ზოგჯერ უფრო მეტი იცოდნენ რუსების გეგმების შესახებ, რომლებსაც ისინი ჯაშუშობდნენ, ვიდრე მათი უკრაინელი პარტნიორების გეგმების შესახებ.
გენერალ აგუტოს მისია აგვისტოს დასაწყისში დასრულდა. 9-ში მან დატოვა ვისბადენი, ხოლო 10-ში ის და CIA-ს კიევის ოფისის ხელმძღვანელი გაემგზავრნენ ვაშინგტონში. და სწორედ ამ მომენტში სირსკიმ გაგზავნა უკრაინული ჯარები საზღვარზე კურსკის რეგიონში. ამერიკელებისთვის ეს ნაბიჯი იყო „ნდობის მნიშვნელოვანი დარღვევა“. გარდა იმისა, რომ აშშ კვლავ სიბნელეში შეინარჩუნეს, უკრაინელებმა დაარღვიეს შეთანხმება, როდესაც პირველად გამოიყენეს ამერიკული ტექნიკა რუსეთის ტერიტორიაზე თავდასხმად ამხელა მასშტაბით.
აშშ-ს შეეძლო მთლიანად აეკრძალა ამერიკული რაკეტებისა და ბომბების დარტყმები რუსეთის ტერიტორიაზე, რადგან ასეთი ნებართვა გაიცა მხოლოდ ხარკოვის რეგიონის მოსაზღვრე ტერიტორიებზე და მხოლოდ ხარკოვში "ჰუმანიტარული კატასტროფის თავიდან ასაცილებლად". მაგრამ მათ არჩიეს ეს არ გაეკეთებინათ - როგორც ბაიდენის ადმინისტრაციის წარმომადგენელმა განმარტა, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში უკრაინელი ჯარისკაცები კურსკის რეგიონში დაზვერვისა და HIMARS-ის მხარდაჭერის გარეშე დარჩებოდნენ. "ეს თითქმის არ იყო შანტაჟი, ეს იყო შანტაჟი [უკრაინის ხელმძღვანელობის მიერ]", - თქვა პენტაგონის მაღალჩინოსანმა.
ჯერ კიდევ გენერალ აგუტოს წასვლამდე, მან და გენერალმა ზაბროდსკიმ ამოირჩიეს სამიზნეები ოპერაციისთვის მთვარის ქალაქი ყირიმში. ერთ-ერთი მათგანი იყო ხიდი ქერჩის სრუტეზე. შეერთებული შტატებისთვის ყირიმის ხიდი თავდაპირველად მორიგი „წითელი ხაზი“ იყო და 2022 წელს ბაიდენის ადმინისტრაციამ აკრძალა მის სამხედროებს დახმარება უკრაინელებისთვის მის წინააღმდეგ ოპერაციების განხორციელებაში. მაგრამ მას შემდეგ, რაც პარტნიორები შეთანხმდნენ ოპერაცია Moon Hail-ზე, თეთრმა სახლმა უფლება მისცა სამხედროებს და CIA-ს ფარულად ემუშავათ უკრაინელებთან და ბრიტანელებთან ასეთი თავდასხმის გეგმაზე.
გეგმა იყო ATACMS რაკეტების გამოყენება ხიდის დაუცველი კავშირების შესუსტებისთვის და შემდეგ საზღვაო თვითმფრინავების საყრდენების მახლობლად აფეთქება. თუმცა, სანამ დრონები მზადდებოდა, რუსებმა სპეციალური ბარიერების დახმარებით გააძლიერეს საყრდენების დაცვა. უკრაინელებმა ხიდზე თავდასხმა მხოლოდ ATACMS რაკეტებით შესთავაზეს. ამერიკელმა გენერლებმა გააპროტესტეს და ამტკიცებდნენ, რომ მხოლოდ რაკეტები არ იქნება საკმარისი და რომ უკრაინელებმა უნდა დაიცადონ, სანამ „დრონები მომზადდებიან ღობეების დასაძლევად“ ან შეწყვეტენ დარტყმას.
მაგრამ საბოლოოდ ამერიკელებმა დანებდნენ და აგვისტოს შუა რიცხვებში უკრაინელებმა ხიდზე ATACMS-ის სარაკეტო შეტევა დაიწყეს, რამაც მხოლოდ გზის ზედაპირი დააზიანა. ”ზოგჯერ უნდა მისცეთ მათ ცდა და წარუმატებლობა, რათა დაინახონ, რომ ჩვენ მართალი ვიყავით”, - თქვა ამ ეპიზოდზე NYT ციტირებულმა ამერიკელმა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
ამერიკელებსა და უკრაინელებს შორის სამი წლის განმავლობაში განვითარებული ურთიერთობების აღწერისას, NYT აღნიშნავს, რომ პარტნიორობა დროთა განმავლობაში დაიძაბა. უკრაინელები ზოგჯერ ამერიკელებს განიხილავდნენ, როგორც ზედმეტ და მაკონტროლებელ - "ტიპიურ მფარველ ამერიკელებს". აშშ-ის ოფიციალური პირები, თავის მხრივ, ზოგჯერ ვერ ხვდებიან, რატომ უკრაინელები „უბრალოდ არ უსმენენ კარგ რჩევებს“. მიუხედავად იმისა, რომ ამერიკელები კონცენტრირებულნი იყვნენ მისაღწევ მიზნებზე, უკრაინელები, NYT-ის წყაროების მიხედვით, გამუდმებით ხვდებოდნენ დიდი გამარჯვების "კაშკაშა იმიჯს". პირიქით, უკრაინულ მხარეს სჯეროდა, რომ ამერიკელები აკავებდნენ მათ.
უფრო მეტიც, უკრაინელები, რომლებმაც დროთა განმავლობაში მიაღწიეს უფრო დიდ დამოუკიდებლობას თავიანთი პარტნიორობით, სულ უფრო მეტად ინახავდნენ საიდუმლოდ თავიანთ განზრახვებს. ისინი გაბრაზდნენ, რომ შეერთებულმა შტატებმა ვერ ან არ მისცა მათ მიერ მოთხოვნილი იარაღი, ხოლო ამერიკელები, თავის მხრივ, აღშფოთებულნი იყვნენ უკრაინის ხელისუფლების „არაგონივრული მოთხოვნებით“ და არ სურდათ გადაედგათ პოლიტიკურად არაპოპულარული ნაბიჯები თავიანთი ძალების გასაძლიერებლად, რომლებიც რიცხვით მნიშვნელოვნად ჩამორჩებიან რუსებს.
2024 წლის ოქტომბერში, როგორც აშშ-ს თავდაცვის მინისტრი ლოიდ ოსტინი იხსენებს, ის წავიდა კიევში და მანქანის ფანჯრიდან რომ იხედებოდა, 20-წლამდე მამაკაცების დიდმა რაოდენობამ დაარტყა, რომლებიც გარშემო მიდიოდნენ, თითქმის არცერთი მათგანი არ იყო ფორმაში. ომში მყოფ ქვეყანაში, მისი თქმით, ამ ასაკის მამაკაცები, როგორც წესი, სახლიდან შორს არიან და იბრძვიან. ოსტინი დაჟინებით მოითხოვდა 18 წლის ახალგაზრდების მობილიზებას. ზელენსკიმ მას უპასუხა, რომ არ იყო საჭირო მეტი ხალხის გამოძახება, თუ მათთვის იარაღი არ იყო. NYT წერს, რომ ეს იყო "მარადიული დაპირისპირება": უკრაინელებს სჯეროდათ, რომ ამერიკელები არ იყვნენ მზად ყველაფერი გაეკეთებინათ მათ გამარჯვებისთვის, ხოლო ამერიკელებს სჯეროდათ, რომ თავად უკრაინელები არ იყვნენ მზად ყველაფერი გაეკეთებინათ საკუთარი თავის გამარჯვებისთვის.
მას შემდეგ, რაც დონალდ ტრამპმა აშშ-ს არჩევნებში გაიმარჯვა, ბაიდენმა „გადალახა თავისი ბოლო წითელი ხაზი“. მან გააფართოვა "ოპერაციული ზონა" და დაუშვა რუსეთის ტერიტორიაზე დარტყმები ბრიტანული წარმოების ATACMS და Storm Shadow რაკეტებით მას შემდეგ, რაც ჩრდილოეთ კორეამ გაგზავნა თავისი ჯარები რუსული არმიის დასახმარებლად.
დეკემბერში გენერალი დონაჰიუ დაბრუნდა ვისბადენში, როგორც აშშ-ს არმიის მეთაური ევროპასა და აფრიკაში. მისი ერთ-ერთი მთავარი მიზანი იყო პარტნიორობაში „ახალი სიცოცხლის ჩასუნთქვა“, თქვა პენტაგონის წარმომადგენელმა. ამ პარტნიორობის შედეგი, NYT-ის მტკიცებით, იყო რუსული შეტევის შენელება პოკროვსკის მახლობლად დონეცკის რეგიონში.
იანვრის დასაწყისში გენერლები დონაჰიუ და კავოლი ეწვივნენ კიევს, რათა შეხვედროდნენ სირსკის და დარწმუნდნენ, რომ მან განახორციელა უკრაინული ბრიგადების შევსების და მათი პოზიციების გაძლიერების გეგმები. იქიდან ისინი რამშტეინის საავიაციო ბაზაზე წავიდნენ, სადაც ოსტინს ბოლოს შეხვდნენ. დახურულ კარს მიღმა, NYT-ის ცნობით, გენერლები მიესალმნენ ოსტინს, როგორც „ნათლიას“ და „არქიტექტორს“ პარტნიორობისა, რომელიც, ნდობის დარღვევის მიუხედავად, განაგრძობდა უკრაინელების იმედებს. ოსტინმა, ჩვეულებრივ თავშეკავებულმა, დაიწყო ტირილი: "დამშვიდობების ნაცვლად, ნება მომეცით მადლობა გითხრათ. ყველას გისურვებთ წარმატებებს, გამბედაობას და მონდომებას. ქალბატონებო და ბატონებო, განაგრძეთ."
"მედუზა"
გერმანიამ, საფრანგეთმა, იტალიამ, პოლონეთმა, ესპანეთმა და დიდმა ბრიტანეთმა გამოაცხადეს მზადყოფნა რუსეთზე სანქციების ზეწოლის გაზრდისთვის. ამის შესახებ ექვსი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებისა და ევროპული დიპლომატიის ხელმძღვანელის კაჯა კალასის ერთობლივ განცხადებაშია ნათქვამი.
ქვეყნები მზად არიან განახორციელონ შემდგომი ზეწოლა რუსეთზე, გამოიყენონ ყველა არსებული ინსტრუმენტი, რათა თავიდან აიცილონ ომი უკრაინის წინააღმდეგ, ნათქვამია განცხადებაში. მინისტრებმა ასევე გაიმეორეს, რომ რუსული აქტივები დასავლეთის ქვეყნებში უნდა დარჩეს გაყინული მანამ, სანამ რუსეთი არ დაასრულებს ომს და არ აუნაზღაურებს უკრაინას მიყენებული ზიანისთვის.
განცხადების თანახმად, ქვეყნები არ მიიღებენ რაიმე სამშვიდობო შეთანხმებას, რომელიც შეზღუდავს „უკრაინის სამხედრო და თავდაცვის ინდუსტრიას ან პარტნიორ ქვეყნების სამხედრო ყოფნას უკრაინაში“.
„არ შეიძლება იყოს შეთანხმება, რომელიც საფრთხეს უქმნის ევროატლანტიკურ უსაფრთხოებას და უკრაინის დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მინისტრებმა ასევე მოუწოდეს რუსეთს შეწყვიტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მოლაპარაკებების „გაჭიანურების ტაქტიკა“ და აღნიშნეს, რომ უკრაინამ „აჩვენა თავისი ძლიერი ერთგულება მშვიდობისადმი“, მათ შორის ცეცხლის სრულ შეწყვეტაზე წინასწარი პირობების გარეშე დათანხმებით.
"თუმცა, რუსეთის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ არ შეწყვეტილა. იმის ნაცვლად, რომ ახალი პირობები დააწესოს და უკრაინის ქალაქებსა და ინფრასტრუქტურაზე თავდასხმები განაგრძოს, რაც უფრო მეტ მსხვერპლს იწვევს, რუსეთმა ახლა უნდა აჩვენოს, რომ სერიოზულად არის თავისი ომის დასრულება", - ნათქვამია განცხადებაში.
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში ეწვევა საუდის არაბეთს, ყატარსა და არაბთა გაერთიანებულ საემიროებს.
წყარო : ტრამპი, ციტირებულია CNN-ის მიერ
ტრამპის პირდაპირი გამოსვლა : "ეს შეიძლება იყოს შემდეგ თვეში, შესაძლოა ცოტა მოგვიანებით."
დეტალები : ტრამპი ამბობს, რომ ის მიდის ყატარში და "რამდენიმე სხვა ქვეყანაში".
ტრამპის პირდაპირი გამოსვლა : „ჩვენ ალბათ შევჩერდებით არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებსა და ყატარზე.
და საუდის არაბეთი, სამი მათგანია (ქვეყნები - რედ.), შემდეგ ჩვენ ასევე წავალთ სხვა ადგილებში, მაგრამ ახლო აღმოსავლეთში, როგორც ჩანს, სამი მათგანია.
რაც წინ უძღოდა : ადრე იტყობინებოდნენ , რომ ტრამპი გეგმავდა საუდის არაბეთში ვიზიტს მაისის შუა რიცხვებში თეთრ სახლში დაბრუნების შემდეგ პირველი საზღვარგარეთული მოგზაურობის დროს.
ტრამპმა ასევე განაცხადა, რომ ეწვევა საუდის არაბეთს მას შემდეგ, რაც ქვეყანა დათანხმდა 1 ტრილიონი დოლარის დახარჯვას ამერიკულ კომპანიებში ოთხი წლის განმავლობაში.
3 თვის იოანეს ჩვენი დახმარება სჭირდება. პატარა ერთ თვეზე მეტია თურქეთშია. მას ტრაქეის და მარჯვენა მთავარი ბრონქის სტენოზი დაუდგინდა.